Dinamik geometri yazılımlarıyla dönüşüm geometrisi öğretimine semiyotik arabuluculuk perspektifinden bir bakış
Teaching transformation geometry with dynamic geometry software a view from semiotic mediation perspective
  1. Tez No: 723529
  2. Yazar: SEDA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUBA ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Geometri öğretimin amaçlarından biri öğrencilerin geometrik şekiller arasındaki dönüşümleri keşfetmeleri, fiziksel dünyasını açıklamada ve anlamlandırmada geometriyi kullanabilmeleridir. Matematik öğretiminde son yıllarda uygulamaya koyulan ve Vygotsky'nin semiyotik arabuluculuk anlayışına dayanan Bartolini Bussi ve Mariotti tarafından düzenlenen Semiyotik arabuluculuk teorisi matematik eğitiminde yeni bir teoridir. Semiyotik arabuluculuk teorisini temel alan öğretim etkinlikleri, öğrencilerin geometrik dönüşümleri anlamlandırma süreçlerini izleme imkânı sunar. Araştırmanın amacı 12. sınıflarda dönüşüm geometrisi öğretiminde dinamik geometri yazılımlarından Geogebra'nın semiyotik potansiyelin ortaya konulması, Geogebra'nın semiyotik potansiyeli kullanılarak yapılan bir görevde 12. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu işaretler ve matematiksel anlamların araştırılmasıdır. Araştırma Bursa il merkezinde yer alan MEB'e bağlı özel bir lisede öğrenim görmekte olan 12. sınıf öğrencileri ile bilgisayar sınıfında gerçekleşmiştir. Odak gruptaki 6 öğrenciden klinik görüşmeler ve 3 hafta süren öğretim deneyi sonucu elde edilen veriler Semiyotik Arabuluculuk Teorisi çerçevesinde analiz edilmiştir. 12. sınıf öğrencilerine öteleme, yansıma ve dönme dönüşümleri içeren görevler verilmiş artifakt olarak seçilen Geogebra'nın matematiksel anlamların evrimi için semiyotik arabuluculuk aracı olarak kullanılabileceği görülmüş ve evrim sürecinde öğrencilerin oluşturduğu matematiksel anlamlara geçişin göstergeleri olan farklı işaretlerin varlığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the aims of teaching geometry is for students to discover the transformations between geometric shapes and to use geometry to explain and make sense of the physical world. Theory of semiotic mediation, which has been put into practice in mathematics teaching in recent years and is based on Vygotsky's semiotic mediation approach, is a new theory in mathematics education, organized by Bartolini Bussi and Mariotti. Teaching activities based on the theory of semiotic mediation offer students the opportunity to follow the process of making sense of geometric transformations. The aim of the research is to reveal the semiotic potential of Geogebra, one of the dynamic geometry software in the teaching of transformation geometry in 12th grades, and to investigate the signs and mathematical meanings created by 12th grade students in a task using Geogebra's semiotic potential. The research was carried out in a computer class with 12th grade students studying in a private high school affiliated to the Ministry of National Education in Bursa city center. The data obtained from 6 students in the focus group as a result of clinical interviews and a 3-week teaching experiment were analyzed within the framework theory of semiotic mediation. 12th grade students were given tasks involving translation, reflection and rotational transformations, and it was seen that Geogebra, which was chosen as an artifact, could be used as a semiotic mediation tool for the evolution of mathematical meanings, and the existence of different signs, which are the indicators of the transition to mathematical meanings created by students in the evolution process, was revealed.