Ernst Cassirer'de sembolik dil ve din dili açısından tahlili
Analysis of symbolic and religious language in Ernst Cassirer
  1. Tez No: 723596
  2. Yazar: EMRE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Din ve Felsefe Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sembol, kullanım alanı oldukça geniş olan bir kavramdır. Bu kullanım alanlarından bazıları edebiyat, sanat, felsefe ve din olarak karşımıza çıkar. Bununla birlikte sembol, kullanıldığı alanlara nispetle farklı tanımlar ve tarifler alabilir. Biz bu çalışmada, sembol kavramını felsefi bağlamda ele alacağız. Öte yandan Cassirer felsefesinin temelinde yer alan sembol kavramından hareketle sembolik din dilinin imkânını sorgulamak amacıyla, sembol kavramının dini alandaki kullanımına değineceğiz. Ayrıca nihayetinde dil felsefesi içerisinde görülebilecek olan din dili konusunda sembolik anlatımı irdelerken onun lingüistik alandaki yansımalarına, oluşum ve gelişim evrelerine ve sembolik dile ilişkin bazı eleştirilere de yer vereceğiz. Son olarak, sembol kavramının arka planına dair bazı açıklamalarda bulunacağız. Çalışmanın birinci bölümünde, sembolün Cassirer felsefesindeki karşılığını netleştirmeye çalışacağız. Bunun için, Cassirer'in sembol anlayışına, sembolik formların temel özelliklerine, sembolik formların oluşum ve gelişim aşamalarına yer vereceğiz. Ayrıca, Cassirer'e göre bütün sembolik üretimin merkezi duyusal algı verileriyle birlikte etkileşim halinde olan insan zihni, farklı sembolik formlar ise zihinsel işleyişin farklı somutlaştırma biçimleridir. Bundan dolayı, bütün sembolik formların üretim merkezi olan zihinsel işleyişe ve zihinsel kategorileri inşa etmede algısal unsurları düzenleyen -zaman, mekân ve sayı gibi- en temel bağıntı formlarına ayrıca yer vereceğiz. Çalışmanın ikinci bölümünde, Cassirer'in sembolik formlar üzerinden yürüttüğü kültür felsefesine, kültürün sembolik formlarla ilişkisine, kültürün tezin konusuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz mit, dil ve din gibi ürünlerine yer vereceğiz. Cassirer'e göre bütün formlar her ne kadar farklı düşünme tarzları olarak tebarüz etse de aynı zihne ve zihinsel işleyiş süreçlerine dâhil oldukları için aralarındaki fark yalnızca izafidir. Bundan dolayı kültürün sembolik üretimlerine yer verdikten sonra aralarındaki ilişki tarzlarına, benzerlikleri ve farklılıklarına da değineceğiz. Çalışmanın üçüncü bölümünde, Cassirer'in görüşlerinden hareketle sembolik dilin, din dili açısından yorumlanma imkânını sorgulamaya çalışacağız. Bunun için, din dilinde sembol kullanımının psikolojik, teolojik, ritüelistik alandaki karşılıklarını, sembolik din dilinin imkânını, sembolik din diline yöneltilen eleştirileri Cassirer'in düşüncelerinin ışığında irdelemeye gayret edeceğiz. Her ne kadar Cassirer din felsefesi üzerine çalışmış bir düşünür olmasa da ortaya koyduğu fikirlerin alanla ilişkili olabileceğini düşünüyoruz. Bu minvalde üçüncü bölümün ana teması onun semboller üreten insan ve insanın dünyayla kültür üzerinden ortaya koyduğunu düşündüğü etkileşimi dikkate alarak sembolik din dilinin imkânını yeniden düşünmek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Symbolic Language in Ernst Cassirer and Analysis in Terms of Religion Language Symbol is a concept with a very wide usage area. In this study, we will consider the concept of symbol in a philosophical context. On the other hand, as we believe that the concept of symbol is at the core of Cassirer's philosophy and that the possibility of symbolic religious language should be questioned in this way, we will touch on the use of the concept of symbol in the religious field. In addition, while examining the symbolic expression of the language of religion, which can be seen in the philosophy of language, we will also include some criticisms about its reflections in the linguistic field, its formation and development stages and symbolic language. Finally, we will give some explanations about the background of the symbol concept. In the first part of the study, we will try to clarify the meaning of the symbol in Cassirer's philosophy. For this, we will give Cassirer's understanding of symbols, the basic features of symbolic forms, the formation and development stages of symbolic forms. In addition, according to Cassirer, the center of all symbolic production is the human mind, which interacts with sensory perception data, and different symbolic forms are different embodiments of mental functioning. For this reason, we will also include the mental functioning, which is the production center of all symbolic forms, and the most basic relational forms, such as time, space and number, which regulate the perceptual elements in constructing mental categories. In the second part of the study, we will include Cassirer's philosophy of culture through symbolic forms, the relationship of culture with symbolic forms, and the products of culture such as myth, language and religion, which we think are related to the subject of the thesis.. For this reason, after giving place to the symbolic productions of culture, we will also touch on the relationship styles, similarities and differences between them. In the third part of the study, we will try to question the possibility of interpreting symbolic language in terms of religious language, based on Cassirer's views. For this, we will try to examine the psychological, theological and ritualistic equivalents of the use of symbols in the language of religion, the possibility of the symbolic language of religion, and the criticisms directed at the symbolic language of religion in the light of Cassirer's thoughts. Although Cassirer is not a thinker who has studied the philosophy of religion, we think that his ideas may be related to the field. In this respect, the main theme of the third chapter will be to rethink the possibility of the symbolic language of religion by taking into account the human who produces symbols and the interaction that he thinks reveals with the world through culture.