Ernst Cassirer'de insan siyaset devlet ilişkisi
Relationship between human and state
- Tez No: 92748
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN HAYRİ BOLAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Yüzyılımızın başlarında çalışmalar yapan Alman düşünür Cassirer, Doğrudan Kant'ın formel karakterini takip etmekle birlikte, insanın bilgi edinmesindeki temel yapılanmasına yeni bir anlayışla yaklaşmıştır. Cassirer'in çalışması, Kant'ın saf formalizminden sembolik forma geçişinde kendini gösterir. Cassirer'e göre, bilimsel kurallar, dil ve din denilen sembolik formlar, bir kavrama dünyası üretmek çabasıyla insan zihni tarafından yaratılan semboller topluluğudur. Cassirer'in çalışmalarının en büyük kısmını; insanların her gün karşı karşıya kaldıkları algılama kaosundan sıyrılmış bir bilgilenme biçimi aramak ve dünyayı anlamlandırmak çabası oluşturmuştur. Devleti yönetenler de, bu sembolik formların oluşturduğu zihniyete göre yönetirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ernst Gassier, a German philosopher active in the early part of this century, follows directly from the Kantian formalist tradition, but steps beyond to a new understanding of the basic structures of human knowledge. Cassier's work moved away from Kant's pure froms of experience in favor of a symbol-oriented mode of understanding reatly. In mind in attempting to produce a world of understanding. His greatest interest involved a searc for the from of knowledge- how it can be created out of the chaos of perception humans face daily. The people who manage the state, acts in parallel with the mentality formed with this symbolic forms.