Deneysel yanık modelinde kültüre edilmemiş hücre spreyi hazırlanmasında kullanılan farklı greft boyutlarının tedavi sonuçlarına etkisi
The effect of different graft sizes used in the preparation of uncultured cell spray on the treatment results in the experimental burn model
- Tez No: 723610
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KONAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Derin yanıkların cerrahi tedavisinde günümüzde kısmi kalınlıkta otogreft standart tedavi olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda kültüre edilmemiş otolog hücrelerinin yanık tedavisinde deri grefti uygulaması kadar etkili olduğu gösterilmiştir. Bu araştırmada kültüre edilmemiş hücre spreyi ile tedavi edilecek derin ikinci derece yanıklarda, ideal donör/yanık alanı oranını belirlemek amaçlandı. Çalışmada toplam yirmi dört adet Wistar-albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Bunlar her birinde 8 adet sıçan içeren A, B ve C olarak 3 gruba ayrıldı. Her hayvanın dorsal kısımında her birinin boyutu 2 cm² olan iki faklı derin ikinci derece yanık alanı oluşturuldu. Deneyin beşinci gününde yanık alanına planlanan işlemler uygulandı. A grubundaki hayvanların ilk yanık alanına herhangi bir tedavi uygulanmadı (birinci grup), ikinci yanık alanına sadece debridman (tanjansiyel eksizyon) uygulandı (ikinci grup). Sırasıyla 2 cm2, 1 cm2, 0.5 cm2 ve 0.25 cm2 alanlardan alınan greftten hazırlanan otolog hücre spreyi B grubunun birinci ve ikinci yanık alanına ve C grubunun birinci ve ikinci yanık alanına sırasıyla uygulandı. Tedaviye yanıt işlemin on dördüncü gününde değerlendirildi; tüm denekler sakrifiye edildi ve yara bölgeleri makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Makroskopik olarak nekroz yüzdesi hesaplandı. Histopatolojik olarak ülser boyutu (mm) ve inflamasyon (skor 0-3) değerlendirildi. Nekroz yüzdesi, ülser boyutu ve inflamasyon açısından istatiksel olarak anlamlı en iyi sonuçlar yanık alanına göre 1:2 oranında küçültülmüş donör alan kullanılan grupta gözlendi (p=0.007, p=0.041, p=0.043). Yanıkların kültüre edilmemiş otolog hücre spreyi ile tedavisinde donör alanının daha da küçültülmesi ve insanlarda standart yöntem olan otogrefte alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanılması için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
A split-thickness autograft is the standard treatment of choice in the surgical management of deep burns. Recently non-cultured autologous cells have shown to be as effective as split-thickness autografts in the surgical treatment of second degree burns. In this study, it was aimed to determine the optimal ratio of donor/burn area in the treatment of deep second degree burns with non-cultured cell spray method. Twenty four Wistar-albino male rats were enrolled in the study; the rats were divided into three groups (A, B, and C). Two different areas of second degree burn, each with the size of 2 cm² were created on the dorsal skin of each rat. On the fifth day of the experiment intended approach was implemented. The first burn area in group A (first group) was left untreated, the second burn area in group A (second group) underwent a tangential excision procedure. Autologous cell spray obtained from 2 cm2, 1 cm2, 0.5 cm2, and 0.25 cm2 inguinal donor area sites was applied to the first and second burn areas in group B and the first and second burn areas in group B group C, respectively. Response to the treatment was evaluated on the fourteenth day after the procedure; rats were sacrificed, and wound areas were examined both macroscopically and histopathologically. The percentage of necrosis was assessed macroscopically by a direct observational method. Histopathologic examination included the assessment of ulcer size (mm) and inflammatory response (score: 0-3). Results of necrosis percentage, ulcer size and inflammatory response compared to the untreated group were all statistically significantly better in the group with a donor /burn area ratio of 1:2 (p=0.007, p=0.041, p=0.043). Further studies are needed to assess the suitability and effectiveness of this method as an alternative to split-thickness otografting in humans and evaluate the possibility of further reduction in the donor site area.