Akut ve subakut inmeli hastalarda ayna terapisi ve sanal gerçeklik terapisinin plejik üst ekstremite fonksiyonlarına etkisi
The effect of mirror therapy and virtual reality therapy on plegic upper extremity functions in patients with acute and subacute stroke
  1. Tez No: 723609
  2. Yazar: BENGÜ TÜREMENOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT SEÇİL DEMİRDAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
AMAÇ: Bu randomize, prospektif çalışmanın amacı; akut ve subakut evredeki inmeli hastalarda, konvansiyonel terapinin yanı sıra iş uğraşı terapisiyle birlikte uygulanan ayna terapisi(AT) ve sanal gerçeklik(SG) tedavi programlarının plejik üst ekstremite-el motor ve fonksiyonel gelişimi, kas tonusu ve kas gücü üzerine etkinliğinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ya da servisinde yatan, son 6 ay içerisinde ilk kez inme tanısı alan üst ekstremite plejisine sahip 42 hasta dahil edilmiştir. Hastalar AT tedavi grubuna (n=21) ya da SG tedavi grubuna (n=21) randomize edilmiştir. Çalışmaya katılan tüm hastalara haftanın 5 günü 4 hafta boyunca 30 dakika konvansiyonel tedavi ve 30 dakika iş uğraşı terapisinden oluşan klasik tedavi (KT) uygulanmıştır. AT tedavi grubunda KT ile kombine edilerek günde 30 dakika AT, SG tedavi grubunda KT ile kombine edilerek günde 30 dakika SG tedavisi uygulanmıştır. Hastalar tedavi öncesi ve 4 haftalık tedavi sonrası dönemde, üst ekstremite ve elin motor iyileşmesi açısından üst ekstremite ve el Brunnstrom Motor Evrelemesi (BE) ile Fugl-Mayer Değerlendirme Ölçeği-Üst Ekstremite (FM-ÜE), kas tonusu açısından Modifiye Ashworth Skalası (MAS), el fonksiyonları açısından Purdue Pegboard Testi (PPT) ve Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT), kas gücü açısından dinamometre ile ölçülen el kavrama gücü ile değerlendirilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda her iki grupta da üst ekstremite motor fonksiyonlarının değerlendirildiği BE-üst ekstremite ve BE-el ile FM-ÜE parametrelerinde anlamlı artış kaydedilmiştir (p0,999). AT tedavi grubunda el MAS skorlarının tedavi öncesine göre tedavi sonrası değişimi, istatistiksel olarak anlamlı değildir (p=0,368). SG tedavi grubunda tedavi sonrası el MAS skorlarında tedavi öncesine göre azalma görülmüştür (p0,999). El fonksiyonlarının değerlendirildiği PPT'nin tüm alt testlerinde tedavi sonrasında, tedavi öncesine göre, her iki grupta istatistiksel olarak benzer artış izlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of the randomized, prospective study is to investigate the effectiveness of Mirror (MT) and Virtual Reality (VR) treatment programs with occupational therapy in addition to conventional therapy on plegic upper extremityhand motor and functional development, muscle tone and muscle strength in stroke patients in acute and subacute stages. MATERIALS AND METHODS: The study included 42 patients with upper extremity plegia who were diagnosed with stroke for the first time in the last 6 months, who applied to the Izmir Kâtip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic or were hospitalized in the service. Patients were randomized to the MT treatment group (n=21) or the VR treatment group (n=21). All patients participating in the study received conventional treatment (CT) for 30 minutes, 5 days a week for 4 weeks, and 30 minutes of occupational therapy. In the MT treatment group, MT was combined with CT for 30 minutes a day, and in the VR treatment group, 30 minutes of VR a day was applied in combination with CT. The patients were evaluated before the treatment and during the 4-weeks post-treatment period with Upper extremity and hand Brunnstrom Motor Staging (BMS) and Fugl-Meyer Assesment Scale-Upper Extremity (FM-UE) for upper extremity and hand motor recovery; Modified Ashworth Scale (MAS) for muscle tone; Purdue Pegboard Test (PPT) for hand functions and Jebsen Taylor Hand Function Test (JTEFT); hand grip strength measured with a dynamometer in terms of muscle strength. RESULTS: In our study, significant increases were observed in BMS-upper extremity and BMS-hand and FM-UE parameters in which upper extremity motor functions were evaluated in both groups (p0,999). The posttreatment change of hand MAS scores in the MT treatment group compared to pretreatment was not statistically significant (p=0,368). There was a decrease in hand MAS scores after treatment in the VR treatment group compared to pre-treatment (p0,999). In all subtests of PPT, in which hand functions were evaluated, statistically similar increases were observed in both groups after treatment compared to pretreatment (p0,05).