Belediye hizmetlerine yönelik memnuniyet algısı: Kastamonu Belediyesi örneği
Perception of satisfaction regarding municipality services: The case of Kastamonu Municipality
- Tez No: 723611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ KUNDAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, vatandaşların demografik özellikleri ile belediye hizmetlerine yönelik memnuniyet düzeyleri arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Kastamonu Belediyesi sınırları dâhilinde ikamet eden 18 yaş ve üzeri 429 vatandaşa yüz yüze ve çevrimiçi anket yöntemi kullanılarak anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen veriler, SPSS 23.00 (Statistical Package of Social Sciences) istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ankete katılan vatandaşların demografik özellikleriyle ilgili sorulara verdikleri cevapların frekans ve yüzdeleri hesaplanarak dağılımları tespit edilmiştir. Verilerin analizinde iki küme arasındaki anlamlı farklılıkların tespiti için“t-testi”, ikiden fazla kümeler arasındaki anlamlı farklılıkların tespiti için“One-way Anova”testinden yararlanılmıştır. Uygulanan istatistik çözümlemelerinde 0,05 anlamlılık düzeyi esas alınmıştır. Farklılığın nereden kaynaklandığını ve hangi gruplar arasında olduğunu anlamak üzere Post Hoc testlerinden biri olan LSD testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, vatandaşların belediyenin sunmuş olduğu hizmetlerden memnuniyetleri ile cinsiyet ve medeni durum arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiş; yaş, eğitim durumları, meslek grupları, gelir durumları ve ikamet sürelerine göre ise anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Sonuç ve tartışma kısmında ise Kastamonu Belediyesi'nin vatandaşların memnuniyetlerini artırabilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a significant difference between the demographic characteristics of citizens and their satisfaction levels regarding municipal services. Therefore, a questionnaire was held to 429 citizens aged 18 and over residing within the borders of Kastamonu Municipality by applying face-to-face and online survey methods. The data acquired were analyzed using the SPSS 23.00 (Statistical Package of Social Sciences) statistical software. By taking the demographic characteristics of the citizens into account, the frequency and the percentage values were calculated. In the analysis, in order to identify significant differences, while T-TEST was applied for the cases between two groups, the one-way ANOVA test was employed for the cases, in which more than two groups were included. The statistical analysis applied was based on a significance level of 0.05. As a post hoc test, the LSD test was utilized to clarify the group, which the difference was originated. According to the results, there were no significant differences in the satisfaction levels regarding the services provided by the municipality depending on gender and marital status. On the other hand, some significant differences were identified, depending on age, education status, occupational groups, income status, and residence period. Finally, suggestions were made for Kastamonu Municipality in rising the satisfaction of the citizens in the conclusion and discussion chapter.