Alacağı devredenin garanti borcu
Guarantee liability of the transferor of receivable
  1. Tez No: 723651
  2. Yazar: AHMET SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ARBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Çalışmamızın konusunu, alacağı devredenin garanti borcu oluşturmaktadır. Bu kapsamda alacağın devri bir ivaz karşılığında yapılıyorsa, devredenin, devralana karşı borcun varlığından ve borçlunun borcu ödeme gücünün bulunduğundan sorumlu olduğunu söylemek gerekir. Ancak alacağın devri ivaz karşılığı yapılmıyorsa bu durumda devredenin garanti borcu yoktur. Garanti borcuna yönelik bu kuralların sözleşmede aksi kararlaştırılabilir. Çalışmamız üç ana bölümde hazırlanmış olup ilk bölümde alacağın devri kavramı hakkında genel açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde alacağın devrinin hukuki sonuçları ele alınmıştır. Üçüncü ve çalışmamızın esas kısmını oluşturan bölümde ise alacağın devrinin sonuçlarından biri olan garanti borcuna dair kapsamlı açıklamalara yer verilmiştir. Çalışmamızın sonuç bölümünde ise çalışma sürecinde yapılan inceleme ve değerlendirmeler ile varılan sonuçlar özetle sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is about the guarantee liability of the transferor of receivables. According to Turkish Code of Obligations; if the transfer of the receivable is made in return for a consideration, the transferor is responsible for the existence of the debt to the transferee and the debtor's ability to pay the debt. However, if the transfer of the receivable is not made in return for consideration, then the transferor has no guarantee debt. The aforementioned provisions of the law regarding the guarantee debt may be agreed otherwise in the contract. The study is structured into three main sections, where the first section gives a general account of the transfer of receivables concept. The second section discusses the legal consequences of the transfer of receivables. The third - and the essential part of our thesis - section provides a comprehensive analysis of the guarantee liability as it is one of the consequences of the transfer of receivables. The conclusion section of our thesis summarizes the reviews and discussions made during our study as well as the conclusions drawn.