Elektronik insan kaynakları uygulamalarının algılanan net faydaya etkisi ve kullanım kolaylığının aracı rolü
The effect of net perceived benefit of electronic human resource applications and the intermediate role of practicality
- Tez No: 723652
- Danışmanlar: PROF. DR. YONCA DENİZ GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
21. yüzyılda teknolojinin gelişmesi, bilgisayar kullanımının artması, internetin yaygınlaşması ve küreselleşmenin etkisiyle iş hayatında büyük değişmeler yaşanmıştır. Bu değişimler sayesinde geleneksel yöntemler terk edilmiş yerine daha kolay ve pratik çözümler sunan uygulamalar tercih edilmiştir. Örgütlerin ve çalışanların alışkanlıkları da bu durumdan etkilenmiştir. Geleneksel insan kaynakları yönetimi tamamen karlılık odaklı, insanları sadece üretim faktörü olarak gören ve çoğunlukla evrak işleriyle ilgilenmekteyken günümüzde uygulanan elektronik insan kaynakları yönetimi çalışanların, işletmenin ve hizmet verilen kurum veya müşterilerin tüm ihtiyaçlarını gidermeye odaklanmıştır. Araştırmanın amacı kullanım kolaylığı ve algılanan net fayda kavramlarının elektronik insan kaynakları üzerindeki etkileri araştırmaktır. Türkiye'de bulunan 13 bankanın, 196 insan kaynakları çalışanına anket uygulanmıştır. Anketteki sorularla ilişkili olarak birinci bölümünde çalışanların elektronik insan kaynakları yönetimi uygulamalarına ait 11 soru sorulmuştur. Anketin ikinci bölümünde, algılanan net fayda ölçeğinde, 6 soru sorulmuştur. Anketin üçüncü bölümünde, algılanan kullanım kolaylığı ölçeğinde, 5 soru sorulmuştur. Analiz sonucunda algılanan net faydanın, elektronik insan kaynakları uygulamaları üzerinde etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kullanım kolaylığı, E-İKY uygulamaları ile algılan net fayda arasındaki ilişkiye kısmi aracılık etmektedir.
Özet (Çeviri)
The 21st century has brought about substantial changes in the business industry, especially with the development of technology, increased reliance on computer use and the internet, and globalization. Due to these changes, applications that off ereasierand practical solutions are preferred over traditional methods. Moreover, this preference has affected the habits of both organizations and employees. While traditional human resource management is mainly profit-oriented, view sclients as production factors, and relies on manual paper work, electronic human resource management (e-HRM) focuses on meeting all the needs of employees, customers, businesses, and institutions involved. The following research study aims to investigate the practicality and perceived net benefit of e-HRM, among 196 human resources employees from 13 banks in Turkey. The questionnaire consisted of three main sections. The first section explored e-HRM employee practices, while these condand third section sex plored the perceived net benefit and perceived practicality, respectively. Analysis revealed that perceived net benefit shows to be effective on eHRM applications. Additionally, practicality partially mediates the relationship between e-HRM practices and perceived net benefit.