Mutfakta karar yetkisine sahip kadınların güvenilir ve adil gıdaya erişiminde Covid-19 etkilerinin nitel analizi
Qualitative analysis of effects of Covid-19 in the access of women with decision making authority in the kitchen to reliable and fair food
- Tez No: 723682
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Gıda, insanların varlıklarını sürdürmek için ihtiyaç duydukları besini sağlamanın yanında insanın insanla ve insanın doğayla ilişkisine dair sosyolojik pek çok örüntüyü de içinde barındırır. Bu nedenle toplumsalın inşasında gıda etrafında şekillenen toplumsal roller, kadının gıdaya erişimi ve mutfak üzerinden kurulan kadınlık, gıda üretim ve tüketiminde izlenen yolların ne denli sürdürülebilir olduğu gıda güvencesi sağlamada büyük öneme sahiptir. Bu araştırmanın amacı adil ve güvenilir yollarla üretilen gıdaların, gıda seçim sürecinde karar yetkisine sahip olan kadınlar için nerede konumlandığı anlamak, kadınların mutfakla olan ilişkilerini görünür kılmak ve kadınların gıdaya erişim süreçlerinde COVID-19 pandemisinin etkilerini keşfetmektir. Araştırma kapsamında 12 kadın ile derinlemesine görüşmeler sağlanmış, sürdürülebilir gıdanın kadınların yaşamındaki yeri ve önemi araştırılmıştır. Kadınların gıdayla olan bağları hala oldukça kuvvetli görünmektedir. Bu nedenle gıda güvencesinin sağlanmasında önemli bir yere sahip olan kadınların adil, güvenilir, temiz gıdaya erişimleri veriler ile analize tabii tutulmuştur. Araştırma boyunca kadınların hangi süreçleri izleyerek gıdaya eriştikleri ve gıda seçimlerini etkileyen değerlerin neler olduğu, pandeminin bu süreci nasıl etkilediği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In addition to providing the nourishment that people need to maintain their existence, food also contains many sociological patterns regarding the relationship between people and people with nature. For this reason, social roles shaped around food in the construction of society, women's access to food and femininity established through the kitchen, how sustainable the ways followed in food production and consumption are of great importance in providing food security. The aim of this research is to understand where food produced in fair and reliable ways is positioned for women who have decision-making power in the food selection process, to make women's relations with the kitchen visible and to explore the effects of the COVID-19 pandemic on women's access to food.Within this research, 12 women were interviewed and at the same time the purpose is to find out the place and importance of sustainable food in women's lives. It seems women still has deep bonds to food. For this reason, women's access to fair, reliable and clean food, which has an important place in ensuring food security, analyzed via data. During the research, it was tried to reveal which processes women did follow to access food and what values affect their food choices, and how the pandemic affects this process.