Okul öncesi eğitimde STEAM eğitim yaklaşımından esinlenerek 5E öğrenme modeli ile fen uygulamaları: Bir eylem araştırması
Science practices implementing the 5E learning model inspired by STEAM education approach in kindergarten education: Action research
  1. Tez No: 723683
  2. Yazar: DERYA ŞAHİNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle yaratıcı ve eleştirel düşünme, iletişim, problem çözme, iş birliği gibi 21. yüzyıl becerilerinin eğitim alanına yön verdiği görülmektedir. Bu becerilerin gelişiminde STEAM eğitim yaklaşımının önemli olduğu belirtilmektedir. Ayrıca STEAM eğitim yaklaşımı farklı öğretme stratejileri ile entegre edilebilmekte olup bu çalışmada 5E öğrenme modeli ile entegre edilmiştir. Bu bağlamda araştırma STEAM eğitim yaklaşımından esinlenerek 5E öğrenme modeli ile hazırlanan fen etkinliklerinin; çocukların fen kavramlarına, bilimsel süreç becerilerine, diğer becerilerine ve süreç içerisinde ele alınan fen konu ve kavramlarına yönelik öğrenme ve ilgilerine olan etkisini betimlemeyi amaçlamaktır. Nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması ile desenlenen araştırmanın katılımcılarını 2018-2019 eğitim-öğretim yılında ilkokula bağlı anasınıfında eğitim gören on çocuk ve araştırmacı oluşturmaktadır. Araştırmada nicel veriler Şenocak vd. (2013) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğrencileri İçin Fen Kavramları ve Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği”ile nitel veriler araştırmacı günlüğü, çocukların araştırma günlüğü ve ürünleri, geçerlik komite görüşme tutanakları, video ve ses kayıtlarından elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon işaretli sıralar testi; nitel verilerin analizinde tematik analizi kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen bulgulara göre uygulamanın çocukların fen kavramları, bilimsel süreç becerileri ve diğer becerilerin gelişimine katkı sağladığı ayrıca süreç içerisinde ele alınan fen konu ve kavramlarına yönelik öğrenme ve ilgilerini olumlu yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Through the development of science and technology, the 21st century skills such as creative and critical thinking, communication, problem solving and collaboration skills started dominating the area of education. STEAM education approach is crucial in development of these skills. In addition, STEAM education approach can be integrated into different teaching strategies. In this study it was integrated into the 5E learning model. In this context, the study examined the impact of science activities prepared with the 5E learning model inspired by STEAM education approach on learning and attitudes of children related to science concepts, scientific process skills and other skills, researcher/teacher's development. This study was an action research. The participants of the study were the researcher/teacher and 10 kindergarten children attending to the researcher/teacher's classroom in 2018-2019 academic year. The study obtained the quantitative data via“the Science Concepts and Scientific Process Skills for Preschool Students Scale”, developed by Şenocak et al. (2013) and the qualitative data via the researcher's diary, children's research diary and products, validity committee interview reports, video and sound records. The study used the Wilcoxon Signed Rank Test in analysis of the quantitative data and the thematic analysis in analysis of the qualitative data. According to the findings obtained from the study, the practices contributed to development of scientific concepts, scientific process skills and other skills of the children and positively affected their learning and interest related to the science subjects and concepts discussed within the process.