Derin öğrenme temelli yüz görüntü analizi
Deep learning based face image analysis
- Tez No: 723751
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Derin öğrenme insan beynini temel alan yapay sinir ağlarının bir veya birden fazla katmandan oluştuğu bir çalışma alanıdır. Veriler yardımıyla sonuçları tahmin eden bir makine öğrenme yöntemidir. Zamanla teknolojinin gelişmesi bilgisayarların performansının artmasını sağladı. Dolayısıyla yapay zekâ uygulamalarında gelişim gözlenmeye başlandı. Bugüne baktığımızda yüz tanıma sistemleri her alanda kullanılmaktadır. Son zamanların gelişen teknolojisiyle popüler bir alan haline gelen bu sistemler pek çok alanda güvenli geçişler sağlar. Tezin amacı sınıf ortamında bulunan kamera karşısında yüz tanıma kümeleri oluşturup, nötr olan yüz ifadelerini bir sınıflandırıcı yardımıyla tespit ederek, Python yardımıyla derse giriş duygu durumlarını belirleyip aynı gün içinde ders bitiminde nötr duygu durumlarının ne oranda artıp azaldığının oransal değişimi tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Deep learning is a field of study which artificial neural networks based on the human brain consist of one hidden layers. A machine learning method is a method that predicts results with the help of data. Over time, the development of technology has increased the performance of computers. Therefore, developments in artificial intelligence applications began to be observed. Today, face recognition systems are used in every field. These systems, which have become a popular area with the developing techonology times, provide safe passages in many areas. The aim of the thesis is to create facial recognition clusters in front of the camera, identify the neutral facial expressions with a classifier, determine the emotional states of the students in the classroom with the help of Python, and try to determine the proportional change of the neutral emotinional states at the end of the lesson on the same day.