The effect of positive discipline parenting program on parental disciplinary practices, parenting stress and parenting self-efficacy
Pozitif disiplin ebeveynlik programının ebeveyn disiplin uygulamaları, ebeveyn stresi ve ebeveyn özyeterliğine etkisi
- Tez No: 723752
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
Bu çalışma, Pozitif Disiplin Ebeveynlik Programı'nı Türk kültürüne uyarlamayı ve programın ebeveyn disiplin uygulamaları, ebeveyn stresi ve ebeveynlik öz-yeterliğine etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla program uyarlanmış, pilot uygulaması yapılmış ve 6-10 yaş arası çocuğu olan ebeveynlere uygulanmıştır. Çalışma grubu iki gruba rastgele atanan 30 ebeveynden oluşmaktadır. Müdahale grubu 6 haftalık ebeveynlik programına katılırken, kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmamıştır. Müdahale ve kontrol gruplarına müdahale öncesinde, müdahaleden sonra ve üç aylık izlemde Ebeveynlik Ölçeği, Ebeveynlik Stres İndeksi Kısa Formu ve Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği uygulanmıştır. Nicel verilere ek olarak, müdahale grubu ebeveynlerinin geribildirimleri bir değerlendirme formu aracılığıyla toplanmıştır. Bulgulara göre, Ebeveynlik Ölçeği toplam puanları ve aşırı tepkisellik alt puanları ile ölçülen işlevsel olmayan disiplin uygulamaları müdahaleden sonra azalmış ve bu değişim üç ay sonra da devam etmiştir. Ancak, gevşeklik ve düşmanlık alt boyutlarında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. Ebeveynlik stresiyle ilgili olarak, müdahale sonrasında müdahale grubunun toplam ebeveynlik stresi puanlarında, başarısız ebeveyn-çocuk etkileşimi ve zor çocuk alt puanlarında anlamlı bir azalma gözlenmiş ve bu değişim üç aylık izlemde korunmuştur. Öte yandan, ebeveyn sıkıntısı alt puanlarında anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Son olarak, müdahale grubu ebeveynlerinin ebeveynlik öz-yeterlik puanları, ön ve son test, son test ve üç aylık izlemde anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to adapt Positive Discipline Parenting Program into Turkish culture and investigate the effects of the program on parental disciplinary practices, parenting stress, and parenting self-efficacy. For this purpose, the program was adapted, pilottested, and implemented to the parents with children between the ages of 6 and 10. The study group consisted of 30 parents who were randomly assigned to two groups. The intervention group attended a 6-week parenting program while the control group did not receive any intervention. The Parenting Scale, Parenting Stress Index Short Form, and Perceived Parental Self-Efficacy Scale were administered to the intervention and the control groups before the intervention, after the intervention, and at the three-month follow-up. In addition to quantitative data, feedback of the intervention group was collected through an evaluation form. Regarding the findings, dysfunctional discipline practices measured by Parenting Scale total scores and overreactivity sub-scores decreased after the intervention, and this change continued after three months. However, no significant difference was observed in the laxness and hostility sub-scores. Regarding parenting stress, after the intervention, a significant decrease was observed in the intervention group's total parenting stress scores, parent child difficult interaction, and difficult child sub-scores, and this change was maintained at the three-month follow-up. On the other hand, no significant change was observed in the parenting distress sub-scores. Finally, the Parenting Self-Efficacy scores of the intervention group parents did not differ significantly between the pre-test and post-test, post-test, and follow-up. The findings were discussed in light of the relevant literature.