The impact of terms of trade on the economic growth: Case study Iraq from 1990-2019
Ekonomik büyüme, planlama ve kalkınma: Irak'ın ticaret hadleri 1990-2019
  1. Tez No: 723795
  2. Yazar: AHMED IED ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tezin amacı, dış ticaret haddinin (terms of trade – ToT) Irak ekonomik büyümesi (GSYİH) üzerindeki etkilerini sermaye stoku ve işgücü dikkate alınarak araştırmaktır. 1990'dan 2019'a kadar mevcut zaman serisi oluşturmak için Dünya Bankası ve Irak hükümeti istatistiklerinden elde edilen veriler kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki karşılıklı ilişkiyi araştırmak için denklemlere dahil edilen değişkenlerin farklı düzeylerde durağan olduğu modellere uygulanabilmesi nedeniyle bu çalışmada ARDL modeli seçilmiştir. Çalışmanın ampirik bulguları, emek ve sermayenin hem kısa hem de uzun vade de ekonomik büyüme üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermsektedir. Bulgular ayrıca ToT'un Irak'ın ekonomik büyümesi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı, uzun ve kısa vadeli negatif etkileri olduğunu ortaya koymaktadır. ToT'un olumsuz etkisi, ürünlerin ithalat fiyatının genellikle ihracat fiyatından daha yüksek olması veya ithalat fiyatındaki artış oranının genellikle ihracat fiyatındaki büyüme oranından daha yüksek olması ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the effects of terms of trade (TOT) on Iraqi economic growth (GDP) considering capital stock and labor force. Data from the World Bank and Iraqi government statistics were used to create a time series from 1990 to 2019. To investigate the interrelationship among the variables, the ARDL model has been chosen in this study because it can be applied on models where variables included in the equations are stationary at different levels. The empirical findings of the study demonstrate that labor and capital have a beneficial impact on economic growth both in the short and long run. The findings also reveal that TOT has statistically significant, negative long- and short-terms effects on Iraqi economic growth. The negative effect of TOT can be explained by the fact that the import price of products is generally greater than the export price, or that the rate of increase in the import price is generally higher than the rate of growth in the export price.