1990 sonrası Türkmenistan'ın sosyo ekonomik değişimi ve çalışma hayatına etkileri
Socio-economic change of Türkmenistan after 1990 and its effects on working life
- Tez No: 723817
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTÜL ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkmenistan'ın tarihi sürecini, Sosyal Sovyet Cumhuriyetler Birliği dönemindeki ve sonrasında gelişen ekonomik, sosyal ve kültürel değişimleri ve o dönemin endüstri ilişkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Çalışmada, ayrıca Türkmenistan'ın bağımsızlığını kazanmadan önceki nüfusun ekonomi içindeki yerini ve dönüşüm sürecinde nasıl bir ekonomik yol izlendiği gösterilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın diğer boyutunda, eğitim durumu, kanunlar ve mevcut ekonomik durumu, çalışma hayatı ve iş piyasasının yapısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the historical process, economic structure and changes of Turkmenistan after leaving the Union of Social Soviet Republics and the industrial relations of that period. The study also tried to show the place of the population in the economy before Turkmenistan gained its independence and what kind of economic path was followed in the transformation process. In the other dimension of the study, educational status, laws and current economic situation, the structure of the labor market were analyzed.