Türk tarım hukukunda yeni örgütlenme modeli önerisi: Çiftçi tipi anonim ortaklıklar
Proposal for a new organizational model in Turkish agricultural law: Farmer type joint stock companies
  1. Tez No: 723819
  2. Yazar: İLKAN TÜRKÜRESİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL OKUTAN NİLSSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu tezde, Türk tarımında yapısal bir sorun olan tarımsal işletmelerin küçük ve parçalı yapısına, kooperatiflerin bir çözüm olamayacağının altı çizilerek, anonim ortaklıkların kurum ve ilkeleri aracılığıyla ve toprağın doğal varlık niteliği ön planda tutularak ekolojik bakış açısıyla,“Çiftçi Tipi Anonim Ortaklık”modeli çözüm olarak sunulmuştur. Birinci bölümde Türkiye'deki tarımsal işletmelerin durumu açıklanmış ve işletmeleri örgütlemede kooperatifleşme politikasına eleştiriler getirilmiştir. Kooperatiflerin temel ilke ve kurumları üzerinden Türkiye'deki tarımsal işletmelerin yapısal sorunlarına neden ve nasıl çözüm olunamadığı açıklanmış, ülkemizde yeni bir tarımsal işletme modeline olan ihtiyaç dile getirilmiş ve sermaye şirketlerinin, ihtiyaç olan tarımsal işletme modelini oluşturabilecek örgütlenme tipi olduğu ve getireceği olası faydalar belirtilmiştir. İkinci bölümdeyse sermaye şirketlerinden anonim ortaklığın yeni bir tarımsal işletme yaratma amacımızla örtüşen yönleri üzerinde durulmuş ve adını“Çiftçi Tipi Anonim Ortaklık”koyduğumuz modelin sermaye oluşumu, faaliyet konusu, yönetim kurulu yapısı açıklanmış ve öneriler getirilmiştir. Bu kapsamda ÇAO'nun sermayesinin tarım arazileri üzerinde şirket lehine intifa hakkı kurularak oluşturulmasının faydalı olacağı düşünülmüştür. Arazilerin bütünleştirilmesiyle sağlanacak verimlilikle birlikte ÇAO'nun ekolojik kazanımlar da sağlaması için şirketin işletme konusu“onarıcı tarım”olarak belirlenmiştir. Üçüncü bölümdeyse“Çiftçi Tipi Anonim Ortaklık Modeli”nin Türkiye'de tarımsal işletmeleri örgütleme politikası olarak benimsenebilmesi için devlet ve toplum desteği oluşturulması ve TTK'de ek madde düzenlemesi yapılması önerilmiştir. Tezin yazımında, öncelikle ÇAO modelinde kullanılan anonim ortaklık kurumları açıklanmış, ardından toprağın doğal varlık niteliği ve çiftçinin sosyal durumu dikkate alınarak“ekonomik ve ekolojik”yaklaşımla bu kurumların ÇAO'da nasıl olması gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the“Farmer Type Joint Stock Company”model is presented as a solution to the small and fragmented structure of agricultural enterprises, which is a structural problem in Turkish agriculture, through the institutions and principles of joint stock companies. While creating this model, it was especially emphasized that cooperatives cannot be a solution to the structural problems of Turkish agriculture. Moreover this model is created from an ecological point of view by keeping the natural asset quality of the soil in the foreground. In the first part, the situation of agricultural businesses in Turkey is explained and the policy of cooperatives in organizing agricultural businesses has been criticized. In the second part, the overlapping aspects of joint stock companies with our aim to create a new agricultural business were emphasized and the capital formation, field of activity, and the structure of the board of directors of the model, which we named“Farmer Type Joint Stock Company”, were explained and suggestions were made. In the third part, it is suggested to create state and community support and to make an additional article in the Turkish Commercial Code so that the“Farmer Type Joint Stock Company Model”can be adopted as a policy for organizing agricultural enterprises in Turkey.