Evlilikte algılanan sorun çözme becerisi ile benliğin ayrımlaşmasının evlilikte çift uyumu ile ilişkisi
Relationship of percepted problem solving ability in marriage and differentiation of self with the dyadic adjustment
  1. Tez No: 723820
  2. Yazar: GÖRKEM POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS SERAY ÖZDEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma evlilikte algılanan sorun çözme becerisi ile benliğin ayrımlaşmasının evlilikte çift uyumu ile ilişkisini incelemektedir. Araştırmanın örneklemi 23 – 65 yaş aralığında en az 6 ay süredir evli olan 413 katılımcıdan (273 kadın ve 140 erkek) oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılar seçkisiz atama yöntemi ile belirlenerek katılımcılara çevrimiçi olarak Google Form aracılığıyla ulaşılmıştır. Araştırma verileri ise Demografik Bilgi Formu, Evlilikte Sorun Çözme Ölçeği (ESÇÖ), Benliğin Ayrımlaşması Ölçeği (BAÖ) ve Çift Uyum Ölçeği (ÇUÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Ölçeklerden edinilen puanlar ise SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel olarak yorumlanabilmesi amacıyla tek yönlü Anova testi, bağımsız gruplar t testi, Pearson korelasyon testi ve regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre çift uyumunun yaşa, eğitim durumuna, evlilik süresine, çocuk sahibi olma durumuna, aile büyüklerinin çekirdek aileyi ilgilendiren konulara müdahalesine göre farlılaştığı tespit edilmiştir. Çift uyumunun evlilikte sorun çözme becerisi ve benliğin ayrımlaşması toplam puanıyla pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı bir ilişkisi olduğu, sorun çözme becerisi ile benliğin ayrımlaşması toplam puanı ile arasında pozitif yönlü ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır. Sorun çözme becerisi ile benliğin ayrımlaşmasının çift uyumu üzerinde anlamlı düzeyde yordayıcı rollerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between perceived problem-solving skills in marriage and differentiation of the self with marital adjustment. The sample of the study consists of 413 participants (243 women and 140 men) between the ages of 23 and 65 who have been married for at least 6 months. In the research, the participants were determined by the random assignment method and the participants were reached online via Google Form. The research data were obtained by using Demographic Information Form, Marital Problem Solving Scale (MPSS), Differentiation of Self Scale (DSS) and Dyadic Adjusment Scale (DAS). The scores obtained from the scales were analyzed with the SPSS 25 program. In order to interpret the data statistically, one-way Anova test, independent groups t test, Pearson correlation test and regression analyzes were performed. According to the research findings, it has been determined that dyadic adjustment differs according to age, education level, duration of marriage, having children, and the intervention of family elders in matters concerning the nuclear family. It was determined that dyadic adjustment has a positive and moderately significant relationship with the total score of problem-solving skills and differentiation of the self in marriage, and a positive and low-level significant relationship between problem-solving skills and the total score of differentiation of the self. It has been determined that problem solving skills and differentiation of self have significant predictive roles on dyadic adjustment.