Pandemi döneminde annelerin ebeveyn sağlık inanç tutumları ile koronavirüs anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between parent health beliefs and coronavirus anxiety levels of mothers during the pandemic
- Tez No: 723887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLZADE UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu araştırma, COVID-19 pandemi sürecinde annelerin ebeveyn sağlık inanç tutumları ile koronavirüs anksiyete düzeyleri arasındaki ilişkininin belirlenmesi amacıyla 20 Ağustos 2020- 20 Şubat 2021 tarihleri arasında kesitsel tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Araştırmanın örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden ve eksiksiz tamamlayan 597 anne oluşturmuştur. Veriler tanıtıcı soru formu, Ebeveyn Sağlık İnanç Ölçeği (ESİÖ) ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği ile elde edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde sayı-yüzde hesaplamaları, ortalama, standart sapma, bağımsız t testi ve ANOVA, Spearman Korelasyon ve Lineer regresyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada annelerin %49,7'si 30-38 yaş aralığında, %61,1'i üniversite mezunu ve %50,9'u çalışmaktadır. Annelerin ESİÖ toplam puan ortalaması ise 69,62±8,33 ve Koronavirüs Anksiyete Ölçeği toplam puan ortalaması ise 8,14±4,16 olarak saptanmıştır. Katılımcıların aile tipi, ailede COVID-19 geçiren birinin olması, çocuğunu kalabalık ortamlarda bulundurma durumu ve eğitimine ilişkin endişe duyma durumları ile ESİÖ puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak fark bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This research during the COVID-19 pandemic was carried out as a descriptive and cross-sectional study between 20 August 2020-20 February 2021 for the purpose of determination the relationship between parent health belief and coronavirus anxiety levels of mothers. Methods: The sample of the study consisted of 597 individuals who accepted to participate in the study. The data were obtained with an introductory questionnaire, the Parental Health Belief Scale (PHBS), and the Coronavirus Anxiety Scale. Number-percentage calculations, mean, standard deviation, independent t test and ANOVA, Spearman Correlation and Linear regression tests were used in the evaluation of the data. Results: In the study, %49,7 of the mothers were between the age of 30-38. %61,1 of the mothers graduated from university and %50,9 of them working. The total mean score of the mothers on the PHBS was 69.62±8.33 and the mean score of the Coronavirus Anxiety Scale was determined as 8.14±4.16. A statistical difference was found between the participants' family type, having a person with COVID-19 in the family, the situation of keeping their child in crowded environments, and their anxiety about their education and their PHBS score (p0,05).