A2O-MBR'de arıtılmış koklaştırma atıksuyunun membran – toz aktif karbon hibrit sistemi ile ileri arıtımı
Advanced treatment of coking wastewater treated in A2O-MBR by membrane – powder activated carbon hybrid system
  1. Tez No: 723895
  2. Yazar: FURKAN DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Koklaştırma prosesi, oksijensiz ortamda kömürün ısıtılması ile safsızlıkların uzaklaştırılması ve karbon yüzdesinin arttırılmasıyla gerçekleşir. Bu proseste ısıtılan kömürden çıkan gazların soğutulması ve ortaya çıkan safsızlıkların tutulması için kullanılan suya koklaştırma atıksuyu denir. Kok atıksuları içerdiği kompleks, rekalsitrant ve toksik kirleticiler nedeniyle çevre için önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple Türkiye Cumhuriyeti Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı (CSB) tarafından kok atıksularının alıcı ortama deşarjı için standartlar belirlenmiştir Kok atıksuyunun konvansiyonel yöntemlerle arıtımı deşarj standardını sağlayamayacağı açıktır. Bu çalışmada temel amaç, Anoksik Oksik Membran Biyoreaktör (A2O-MBR)'de arıtılmış kok atıksuyunun, CSB'nın belirlediği deşarj standartlarına ulaşmasını sağlamaktır. Bu amaçla A2O – MBR'de arıtılmış koklaştırma atıksuyuna, Mikrofiltrasyon - Toz Aktif Karbon (MF - TAK) ve Nanofiltrasyon - Toz Aktif Karbon (NF - TAK) hibrit prosesleri uygulanmıştır. Denenen proseslerden MF-TAK sadece Fenol için belirlenen standardı sağlarken KOİ ve TCN için sağlayamadı. Ancak NF - TAK hibrit prosesi ise %78 geri kazanım oranıyla tüm parametrelerde deşarj standartlarını sağlamayı başarmıştır.
Özet (Çeviri)
The coking process is taken place by heating the coal in an oxygen-free environment, removing impurities and increasing the carbon percentage of coal. In this process, the water used to cool the gases coming out of the heated coal and to capture the release impurities is called coking wastewater. Coking wastewater is a significant threat to the environment due to it's being contained the complex, recalcitrant and toxic pollutants. For this reason, standards for the discharge of coke wastewater into the receiving environment have been determined by the Ministry of Environment, Urbanization and Climate Change ( CSB ) of the Republic of Turkey. It is clear that treatment of coking wastewater with conventional methods cannot provide the discharge standard. The main purpose of this study is to ensure that the treated coke wastewater in the Anoxic Oxic Membrane Bioreactor ( A2O-MBR ) is, treated to meet the discharge standards by Microfiltration - Powder Activated Carbon ( MF – PAC ) and Nanofiltration - Powder Activated Carbon ( NF - PAC ). Among these processes, MF - PAC, provided the specified standard for Phenol, but not for COD and TCN. However, the NF - PAC hybrid process achieved to meet the all parameters of discharge standards with a recovery rate of 78%.