Subaraknoid kanama şüphesi olan hastalarda bakılan glucose-regulated protein 78 (GRP 78) ve C/EBP homologous protein (CHOP) düzeyinin tanı ve prognozdaki yeri
Patients with suspected subarachnoid hemorrhage viewed glucose-regulated protein 78 (GRP 78) ve C/EBP homologous protein (CHOP)levels in the diagnosis and prognosis
  1. Tez No: 723905
  2. Yazar: ELİF BURMA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, subaraknoid kanama (SAK) şüphesi ile acil servise başvuru yapan hastalardan alınan kan ve beyin omirilik sıvısı (BOS) örneklerinde ölçülen ER stres markerları CHOP ve GRP 78 proteinlerinin, ayrıca oksidatif stres biyobelirteçlerinden toplam oksidan durum (TOS), toplam antioksidan durum (TAS), oksidatif stres indeksi (OSI) düzeylerinin tanısal ve prognostik değerini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalışmaya, acil servise SAK şüphesi ile başvuran hastalar alındı. Bilgisayarlı Beyin Tomografisi (BT), Lumber Ponksiyon (LP) gibi işlemler sonrası hastalara SAK tanısı koyuldu veya SAK tanısı dışlandı. SAK olmayan hastalar kontrol grubunu oluşturdu. SAK tanılı hastalardan acil servise başvurdukları anda, 12. saatte ve taburculukda 3 zamanlı kan ve tek zamanlı BOS örnekleri alındı. Kontrol grubundan ise sadece başvuru anında kan ve BOS örnekleri alındı. Her iki gruptaki kan ve/veya BOS örneklerinden GRP 78, CHOP, TOS, TAS ve OSI düzeyleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the diagnostic and prognostic value of ER stress markers CHOP and GRP 78 proteins, as well as oxidative stress biomarkers total oxidant status (TOS), total antioxidant status (TAS), oxidative stress index (OSI) levels measured in blood and cerebrospinal fluid (CSF) samples taken from patients admitted to the emergency department with suspected subarachnoid hemorrhage (SAH). Materials and methods: Patients admitted to the emergency department with the suspicion of SAH were included in this prospectively planned study. The patients were diagnosed with SAH or the diagnosis of SAH was excluded after procedures such as Computerized Brain Tomography (CT), Lumber Puncture (LP). Patients without SAH constituted the control group. Three-time blood and one-time CSF samples were collected from patients with SAH at the time they applied to the emergency department, at the 12th hour and at discharge. From the control group, blood and CSF samples were taken only at the time of admission. GRP 78, CHOP, TOS, TAS and OSI levels were studied from blood and/or CSF samples in both groups. Results: 88 patients (n=88) with SAH were in the control group with a median blood GRP 78 of 1.24 ng/mL (1.06-1.54), median TOS of 18.98 µmol/mL (11.84-28.32) and OSI median value of 2.33 (1.32-3.32). (n=43) CSF GRP 78 1.63 ng/mL (1.30-2.46), TOS median value 57.96 µmol/mL (39.75-77.56), OSI median 5.99 (3.97-8.20) were found to be statistically different (p< 0.001 for all three markers). The median CSF CHOP value of patients diagnosed with SAH is 174.14 pg/mL (74.43-481.46), the median TOS value is 10.05 µmol/mL (6.22 13.48), and the median OSI value is 2.30 (1.29-3.17).