Isolation and molecular diagnosis of Trichoderma spp. and evaluation of it's inhibitory effectiveness on some pathogenic fungi
Trıchoderma spp. ızolasyonu ve moleküler tanısı ve bazı patojenık funguslar üzerındekı engelleyıcı etkınlığının değerlendırılmesı.
- Tez No: 723939
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada Adana bölgesinde toprak ve komposttan dört Trichoderma spp. yedi M.phaseolina ve bir Fusarium izolatı tanımlandı. Buna ek olarak moleküler çalışma için iki dermatofit izolatı da çalışmaya dahil edildi. Trichoderma spp'nin filogenetik analizi morfolojik özelliklerine dayanarak ve iki primer (ITS1 ve ITS4) kullanılarak yapıldı. A; T. viride, S; T. virens, H; T. harzianum ve ASH; T. lixii olarak tanımlandı. M.phaseolina'nın tüm izolatları M.phaseolina olarak tanımlandı. Ayrıca Fusarium ve dermatofit izolatları, morfolojik özelliklere ve iki primer (ITS1 ve ITS4) kullanılarak filogenetik analizlere dayanarak sırasıyla F.oxysporum, Trichophyton tonsurans ve Microsporium canis olarak tanımlanmıştır. Antigonistliğin test edildiği deneyde,Trichoderma izolatının tüm izolatları in vitro şartlarda patojenlerin (M.phaseolina, F.oxysporum, Trichophyton tonsurans ve Microsporium canis.) büyümesini azaltmada umut verici sonuçlar göstermiştir, ve en aktif antifungal konsantrasyonu 15ml/L idi, ile T. harzianum izolatı.
Özet (Çeviri)
In this study.4 isolates of Trichoderma spp. as well as 7 isolates of Macrophomina .phaseolina and one isolate of Fusarium were isolated and identified from soil and compost in Adana province/ Turkey. In addition Two isolates Dermatophytes sp, were included for molecular study.The identification of Trichoderma spp was carried out based on morphological features as well as phylogenetic analysis using two primers (ITS1 and ITS4). Isolates were identified as T. viride, T. virens,T. harzianum and T. lixii. while all isolates of M.phaseolina were identified as M.phaseolina based on morphological features as well as phylogenetic analysis using two primers (ITS5 and ITS4 ). Also isolates of Fusarium and dermatophytes were identified as F.oxysporum, Trichophyton tonsurans and Microsporium canis respectively based on phylogenetic analysis using two primers (ITS1 and ITS4 ). From the antagonistic test. all isolates of Trichoderma showed promising results in reducing growth of pathogens under in vitro conditions. However, the efficacy was variable among the tested isolates.The best antifungal concentration was (15 ml/L) with T. harzianum isolate in inhibition for M.phaseolina, F.oxysporum, Trichophyton tonsurans and Microsporium canis.