Investigation, isolation and molecular diagnosis of bacteria that cause chronic tonsillitis and its relationship to the patient's immunity
Kronik tonsilite neden olan bakterilerin incelenmesi, izolasyonu ve moleküler tanısı ve hasta bağışıklığı ile ilişkisi
  1. Tez No: 779391
  2. Yazar: HAYDER KAREEM MOUSA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NASER JAWAD KADHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Akut bademcik iltihabı, tekrarlayan bademcik iltihabına (RAT) ve kronik bademcik iltihabına neden olabilen, hastaların ~%30'unda bademcik ameliyatı gerektiren, yüksek oranda iş kaybına sebep olan veya yaşam kalitesi üzerindeki etkileri nedeniyle birincil tıbbi bakım konsültasyonudur. Bu çalışma, Ocak 2022'den Nisan 2022'ye kadar Irak'ın Necef eyaletindeki bazı klinik laboratuvarların yanı sıra eyaletin en büyük iki hastanesi olan Al-Hakim ve Al-Sadr Medical City Hastanelerindeki 149 tonsilitli hastadan numune toplanması ile gerçekleştirildi. 3-38 yaşları arasında olan tüm hastaların bademciklerinden birer sürüntü örneği ve kan örnekleri alındı. Hastaların 83 tanesinde akut enfeksiyon bulunurken 66 hastada ise kronik enfeksiyon belirlendi. Yaşam tarzı incelendiğinde hastaların 73'ünün kırsalda, 76'sının ise şehirde yaşadığı görüldü. Bademcik yüzeyinden ve bademcik çekirdeğinden alınan sürüntüler morfolojik ve biyokimyasal tanı koyabilmek amacıyla bakteri üremesi için farklı besiyerlerinde 24 saat boyunca 37°C'de kültürlendi. Her hastadan toplanan 2 mL venöz kan örneği IL-6 ve IL-4 seviyesini belirlemek için ELISA assayi ile kontrol edildi. Bla tem ve blaSHV genlerinin araştırılması için genetik çalışma yapıldı. Sonuçlar enfeksiyon tipine göre akut enfeksiyonu olan hastaların kronik enfeksiyonlu hastalardan daha fazla olduğunu gösterdi. Yaşam tarzına bakıldığına ise kırsalda yaşayan hastaların sayısı şehirde yaşayanlara göre daha az kaydedildi. (6-12 yaş) kategorisi en kalabalık grup iken, (> 30 yaş) kategorisi en az hastanın yer aldığı grup oldu. Örneklerde S. Aureus bakterisi en yaygın olanıyken onu Enterococcus faecalis bakterisi ve son olarak aynı örnek sayılarıyla Strep spp, Klebsiella spp ve E. coli takip etti. Bademcik iltihabında enfeksiyonlara en çok neden olan bakteri S. aureus oldu. Sonuçlara göre, hastalarda sağlıklı bireylere göre IL-6 ve IL-4 serum seviyelerinde önemli bir artış olduğunu görüldü.
Özet (Çeviri)
Acute tonsillitis is a primary medical care consultation that may develop to recurrent tonsillitis (RAT), chronic tonsillitis and ~30% of patients require a tonsillectomy, which is associated with a high frequency of missed work or influence on quality of life. The present study was achieved in two largest Hospitals including Al- Hakeem, and Al-Sadr Medical City as well as some clinical laboratories in Najaf province-Iraq, through the period from January, 2022 to April, 2022. Collection of samples from 149 patients with tonsillitis. From each patient, a swab from the tonsils and a blood sample, all patients were aged between 3-38 years. From total patients 83 of them were infected with acute infection while 66 were chronic. According to residence type 73 of them were rural while 76 lived in the city. Swabs were taken from tonsil surface and from tonsil core then culturing on different media for 24 hours at 37°C for bacterial growth and diagnosis by morphological, biochemical, two mL of a venous blood sample was collected from each patient and control for ELISA assaying to determine the level of IL-6 and IL-4. Genetic study for investigation about bla tem and blashv genes. The results showed according to type of infections patients with acute infection more than chronic. According to residence type, there are less rural people than those who live in the city. The (6–12 years) category was the largest category, while the Elderly (> 30 years) category was the least. Staph. aureus was the most prevalent, followed by bacteria Enterococcus faecalis, finally Strep spp. Klebsiella spp and E. coli with the same samples for each of them. Staph aureus most bacteria cause infections in tonsillitis. The results showed that patients' serum levels of IL-6 and IL-4 were significantly higher than those of healthy controls.