Otlukbeli (Erzincan) Gölündeki biyojeokimyasal döngülerde rolü olan bakterilerin izolasyonu ve moleküler tanısı
Isolation and molecular diagnosis of bacteria, role in the biogeochemical cycles of Otlukbeli (Erzincan) Lake
- Tez No: 539332
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM BARIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
İlk varolduğu günden şimdiki zamana kadar dünyamızda elementler çeşitli formlar oluşturarak jeolojik döngüleri oluşturmaktadır. Bu döngülerin içerisinde canlıların yer aldığı ve bu döngüleri büyük oranda etkilediği bilinmektedir. Özellikle bakterilerin bu madde döngülerinde ki katkıları birçok araştırmacının dikkatini çekmektedir. Özel ekosistemlerde jeokimyasal döngüler ise daha büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle bu çalışma ile Otlukbeli (Erzincan) Gölü ve etrafındaki farklılık gösteren kısımlardan örneklemeler yapılarak jeokimyasal döngülere katkısı olduğu düşünülen izolatlar çalışılmıştır. İzole edilen bakterilerin Azot fiksasyonu, İnorganik Fosfat çözünürlüğü, Demir şelasyonu, Kükürt fiksasyonu ve Kalsiyum Karbonat çözme ve oluşturma üzerine etkileri çeşitli testler ile analiz edilmiştir. Ayrı ayrı sonuçlar dikkat çekici olmakla beraber çoklu pozitif olan izolatlar seçilerek 16S rRNA gen bölgeleri çoğaltılarak dizi analizleri alınmış ve tanılama işlemleri yapılmıştır. Sonuç olarak 8 toprak ve su örneği ile başlanan çalışmada 76 izolat elde edilmiş ve bu örnekler seçilerek 5 tanesi tanılanmıştır. Tanılama sonucunda; Bacillus megaterium, B. simplex, B. atropheus, Solibacillus sylvestris ve B. licheniformis türleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
From the first day until the present time, elements in our world form various forms and form geological cycles. It is known that these cycles take place and affect these cycles to a great extent. Particularly, the contribution of bacteria in these material cycles attracts the attention of many researchers. Geochemical cycles in special ecosystems are of great importance. For this reason, in this study, the isolates which are thought to have contributed to geochemical cycles were studied. Nitrogen fixation, Inorganic Phosphate solubility, Iron chelation, Sulfur fixation and Calcium Carbonate were investigated by various tests. Although the results were remarkable, multiple positive isolates were selected, and 16S rRNA gene regions were replicated and sequenced. As a result, 8 soil and water samples were obtained and 76 isolates were obtained and 5 of them were selected. As a result of the diagnosis; Bacillus megaterium, B. simplex, B. atropheus, Solibacillus sylvestris and B. licheniformis species were obtained.