Karınca koloni algoritmasıyla PID parametrelerini optimize eden sulama sistemi tasarımı
Irrigation system design that optimizes PID parameters with ant colony algorithm
  1. Tez No: 723944
  2. Yazar: MERVE SAYDAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİT GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tezde, yapay zekâ tekniklerinden olan Karınca Koloni Algoritması (KKA) kullanılarak Oransal-İntegral-Türevsel (PID) parametreleri ayarlanarak kontrol edilebilen bir sulama sisteminin tasarımı yapılmıştır. Bu çalışmada PID katsayılarını (Kp, Ki, Kd) optimize edebilen bir sistemin tasarlanması amaçlanmıştır. Tasarlanan uzaktan kontrollü sulama sisteminin, PID parametrelerinin daha kolay bir şekilde uygulanabilmesi için parametrelerini optimize etmektedir. Tasarımın gerçekleşmesi ve önerilen sulama sisteminin deneysel sonuçlarının geleneksel sistemle karşılaştırılması Matlab/Simülink uygulamasıyla modellenmiştir. Buna bağlı olarak deneysel sonuçlar, PID katsayılarının uygun bir şekilde optimize edildiğini ve zaman açısından önerilen sistemden daha kısa sürede uygulanabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an irrigation system that can be controlled by adjusting the Proportional-Integral-Derivative (PID) parameters has been designed using the Ant Colony Algorithm (ACA), which is one of the artificial intelligence techniques. In this study, it is aimed to design a system that can optimize PID coefficients (Kp, Ki, Kd). It optimizes the parameters of the designed remote controlled irrigation system in order to apply the PID parameters more easily. The realization of the design and the comparison of the experimental results of the proposed irrigation system with the traditional system were modeled by Matlab/Simülink application. Consequently, experimental results have shown that PID coefficients are optimized appropriately and can be applied in a shorter time than the proposed system in terms of time.