An analysis of Russian strategic culture and its implications to the annexation of Crimea
Rus stratejik kültürünün analizi ve Kırım'ın ilhakına etkileri
  1. Tez No: 723943
  2. Yazar: ASLI ŞEVVAL ABDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR İMANBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Kırım, 1783'te II. Katerina tarafından ilhakından 1954'te Ukrayna'ya verilinceye kadar, Rusya'nın bir parçası olmuştur. Transfer gerçekleştiğinde, hem Ukrayna hem de Rusya Sovyetler Birliği'nin bir parçasıydılar. Ancak, Birlik 1991'de dağılınca, Kırım'ın kime ait olması gerektiği konusundaki tartışmalar arttı. Rusya Federasyonu'nun 2014 yılında Kırım'ı yasadışı ilhakına kadar, Kırım Ukrayna'nın bir parçası olarak kaldı. 2014'ten beri, uluslararası baskılara aldırmaksızın, Kırım yarımadası Rusya Federasyonuna fiilen ait oldu. Bu çalışma Rusya'nın Kırım'ı ilhak etme kararını stratejik kültür kavramı ile analiz etmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, stratejik kültür tezin teorik temeli olarak incelenmiştir ve daha sonra, Rusya'nın stratejik kültürü, onu oluşturan üç kurucu kaynağı(tarih, elitlerin algıları ve rejim) ile birlikte değerlendirilmiştir. Son olarak, Kırım'ın 2014'teki ilhakı, stratejik kültür perspektifinden analiz edilmiştir. Tezin metodolojisi, belirli bir teoriyi(stratejik kültür) belirli bir vakaya(Kırım'ın ilhakı) uygulamaktır. Rus stratejik kültürünün, Rusya'nın Kırım'ı ilhak etme kararını nasıl etkilediği, bu çalışmanın ana araştırma sorusudur. Çalışmanın önemi, gelişmekte olan bir kavramın devletlerin güvenlik kararlarını analiz etmede yararlı olduğunu gösterme yeteneğinde yatmaktadır. Buradan hareketle, bu çalışmanın ana argümanı, Rusya'nın Kırım'ı ilhak kararının, Rus stratejik kültürünün bir yansıması olduğudur.
Özet (Çeviri)
Crimea has been part of Russia from its annexation in 1783 by Catherine II until its transfer to Ukraine in 1954. When the transfer took place, both Ukraine and Russia were part of the Soviet Union. However, when the Union was dissolved in 1991, the disputes have risen about to whom Crimea should belong. Prior to Russian Federation's illegal annexation of Crimea in 2014, it remained a part of Ukraine. Since 2014, regardless of international pressures, Crimean peninsula has been remained de facto under Russian Federation. This study aims to analyze Russian decision to annex Crimea through the concept of strategic culture. Firstly, strategic culture is examined as the theoretical base for this study and then, Russian strategic culture, with three constitutive sources of it(history, elite perceptions and regime), is evaluated. Lastly, the annexation of Crimea in 2014 is analyzed from the perspective of Russian strategic culture. The methodology of the thesis is to apply a specific theory(strategic culture) to a specific case(Crimea's annexation). The main research question of this study is that: How did Russia's strategic culture effect Russian decision to annex Crimea? This study's strong argument lies in its ability to indicate a developing concept's utility in analyzing security decisions of the states. Therefore, the main argument of the study is that, Russian decision to annex Crimea was a reflection of its strategic culture.