Sigortacılıkta tahkim komisyonunun yapısı ve uygulamaları
Structure and practices of the arbitration commission in the field of insurance
- Tez No: 723947
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SUBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Sigortacılıkta tahkim sistemi, genel mahkemelerine alternatif bir yargılama çaresi olup, sigortadan kaynaklanan uyuşmazlıkların daha etkili ve daha hızlı çözülmesini amaçlamıştır. Sigortacılık tahkiminin hem faydası hem de zararları bulunmaktadır. Uyuşmazlıkların, alanında uzman kişilerce sonuçlandırılması amacıyla, bu güne kadar tercih edilen bir yol olmuştur. Bu çalışmamızda öncelikle sigorta kavramı ele alınarak, sigorta tahkimin uygulamasından bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
Arbitration for the insurance disputes is an alternative to courts litigation which aims settling insurance disputes in a faster and more effective way. There are both advantages and disadvantages in insurance arbitration. It has been a preferred method so far, as such disputes are settled by experts of the field. In this study, the concept of insurance and practices of insurance arbitration will be discussed.