Sigorta tahkiminde yargılama usulü
Judgement procedure in insurance arbitration
  1. Tez No: 550956
  2. Yazar: MEHMET TUĞBERK DEKAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA SERDAR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bir hak sebebiyle uyuşmazlığa düşen tarafların, bu uyuşmazlığın çözümünü devlet mahkemelerinin yerine özel kişi veya kişilere bırakmalarına tahkim denir. Alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinden biri olan tahkim ülkemizde ve dünyada her geçen gün daha fazla önem kazanmaktadır. 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 30.maddesindeki özel bir hükümle sigorta ettiren veya sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişiler ile riski üstlenen taraf arasında sigorta akdinden veya Güvence Hesabı'ndan faydalanacak kişiler ile hesap arasında doğan uyuşmazlıkların çözüme kavuşturulması amacıyla, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği nezdinde, Sigorta Tahkim Komisyonu kurulmuştur. Sigorta Tahkim Komisyonu, komisyon başkanlığı ile komisyon müdürü ve müdür yardımcıları, raportörler ve diğer çalışanlardan teşekkül etmektedir. Tezimizin konusu Sigorta Tahkiminde Yargılama Usulü olup çalışmamızda öncelikle sigorta ve tahkim kavramları üzerinde durulacaktır. Tez çalışmamızın devamında ise karşılaştırmalı hukuk sistemlerinde sigorta tahkimi anlatılacak, tahkim komisyonunun teşkilat yapısından söz edilecek ve nihayet sigorta tahkiminde yargılama usulünün nasıl olduğu irdelenecektir. Sigorta tahkiminin yargı sistemimize sağladığı büyük katkının yanında sigorta tahkimi ile ilgili kanuni anlamda bazı eksiklikler de mevcuttur. Bu eksikliklerin uygulamacılar tarafından giderilmesini beklemek ise hukuk devleti ilkesi ile çelişmektedir. Sigorta tahkimi ile ilgili özellikle doktrinde eleştirilen konuların bir an önce çözüme kavuşturulması gerekmektedir. Tahkimden beklenen menfaat de bu şekilde artacak ve istikrar kazanmış uygulamalarıyla örnek bir tahkim sisteminin yolu açılacaktır.
Özet (Çeviri)
Arbitration is a way to resolve disputes outside the courts for any dispute between the parties. Arbitration, one of the alternative dispute resolution methods, is gaining more importance in our country and in the world. Insurance Arbitration Commission was established by Article 30 of the Insurance Code in order to resolve disputes between policyholder and Insurance companies, beneficiaries of the insurance and insurance companies or beneficiaries of the assurance account and assurance account. The Insurance Arbitration Commission is composed of the chairman of the commission, commissioner and deputy directors, rapporteurs and other employees. The subject of our thesis is the Judgement Procedure in Insurance Arbitration and we will focus on the concepts of insurance and arbitration. In the continuation of our thesis study, insurance arbitration will be explained in comparative legal systems, the organization structure of the arbitration commission will be mentioned and finally, in the case of insurance arbitration procedure will be examined. In addition to the large contribution of insurance arbitration to our judicial system, there are also some legal deficiencies related to insurance arbitration. Waiting for these deficiencies to be solved by the practitioners is in contradiction with the principle of the rule of law. For this reason, issues related to insurance arbitration, especially in the doctrine should be resolved as soon as possible. The benefit expected from the arbitration will increase in this way and the path of an exemplary arbitration system will be opened with its stabilized practices.