Sigorta tahkimde yargılama süreci
Trial process in insurance arbitration
- Tez No: 899191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÇELEBİ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, Law, Insurance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sigortacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sigortacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Son yüzyılda, sigortacılık sektörünün hızla gelişmesiyle, para ile ölçülebilen her türlü menfaatin sigortalanma olayı artış göstermiş ve bunun sonucunda sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıklar da çoğalmıştır. Son zamanlarda, yargılama yetkisine sahip mahkemelerin iş yükünün yoğun olması, davaların makul sürelerde sonuçlandırılamaması, hak arayışında adaletin gecikmesi ve mahkeme masraflarındaki artışlar; uyuşmazlığın taraflarının dava yolu ile hak arayışına başvurmalarını engellemiştir. Özellikle de sigorta sözleşmelerinden doğan uyuşmazlıkların ivedi çözüme kavuşturulabilmesi amacıyla, 2007 yılında, 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nun 30'uncu maddesi ile sigortacılıkta tahkim müessesesi hukukumuza kazandırılmıştır. Sigortacılık alanında tahkim yargılamasının kabul edilmesindeki amaç, bir kurum çatısı altında görevlendirilen hakemler aracılığıyla, özellikle sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıkların ivedi bir şekilde çözüme ulaştırılmasıdır. Bu nedenle de çalışmamızda, sigorta ihtisas mahkemelerinin yokluğunun bir sonucu olarak kurulan Sigorta Tahkim Komisyonu'nun, faaliyete başladığı günden bu yana, kuruluş amacını tam olarak yerine getirip getirmediği, uygulamada halen tartışılan hususların, yargı kararlarında ve öğretide cevap bulup bulmadığına ilişkin hususlar ele alınacaktır. Bu amaçla, öncelikle sigorta ve tahkim kavramları üzerinde durularak, akabinde Sigorta Tahkim Komisyonu'nun yargılama süreci ile bunun hukukumuza sağladığı avantaj ve dezavantajları incelenecek ve uygulamadaki tartışmalı konular hakkında çözüm önerilerinde bulunulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
In the last century, with the rapid development of the insurance sector, the insuring of all kinds of interests that can be measured in money has increased and as a result, disputes arising from insurance contracts have increased. Recently, the intense workload of the courts with jurisdiction, the inability to conclude cases within reasonable periods, the delay in justice in the pursuit of rights and the increases in court costs; It prevented the parties to the dispute from seeking their rights through litigation. In particular, in order to quickly resolve disputes arising from insurance contracts, the institution of arbitration in insurance was introduced into our law in 2007 with Article 30 of the Insurance Law No. 5684. The purpose of accepting arbitration proceedings in the field of insurance is to promptly resolve disputes, especially those arising from insurance contracts, through arbitrators appointed under the umbrella of an institution. For this reason, in our study, we will discuss whether the Insurance Arbitration Commission, which was established as a result of the absence of specialized insurance courts, has fully fulfilled its purpose since the day it started operating, and whether the issues still discussed in practice have found answers in judicial decisions and doctrine. For this purpose, first of all, the concepts of insurance and arbitration will be emphasized, then the trial process of the Insurance Arbitration Commission and the advantages and disadvantages it provides to our law will be examined and solutions will be tried to be made about controversial issues in practice