Sağmal holştayn ırkı süt ineklerinde suni tohumlama sonrası progesteron desteği ile gebelik oranlarının arttırılması
Progesterone supplementation following artificial insemination to increase pregnancy rates in lactating holstein dairy cows
  1. Tez No: 723974
  2. Yazar: SELVİ ÖZGE KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ METİN PANCARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Postpartum ilk sabit zamanlı suni tohumlama (SZST) sonrası dördüncü günden itibaren on dört gün süreyle yapılan intravajinal progesteron (CIDR®, 1,38 gr) uygulamasının korpus luteum (CL) çapları, ilk ve ikinci tohumlama sonrası gebelik oranları üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Sağmal Holştayn primipar (n=41) ve multipar (n=57) inekler rastgele Kontrol (n=51) ve CIDR (n=47) olmak üzere iki gruba ayrıldı. CIDR grubundaki ineklere, ilk SZST'dan dört gün sonra CIDR uygulanıp on sekizinci gün çıkarılırken, Kontrol grubundakilere bir uygulama yapılmadı. Her iki grupta Presynch-Ovsynch protokolünü takiben yapılan ilk SZST'dan on bir gün sonra transrektal ultrasonografi (USG) ile CL çapları (mm) belirlendi. Gebelikler SZST'dan 32 ve 80-100 gün sonra USG ve rektal palpasyon ile teşhis edildi. İlk SZST sonrası gebe olmayan hayvanlar tekrar Ovsynch protokolüne alındılar. Korpus luteum çapları bakımından Kontrol (22.03 ± 0.58) ile CIDR (22.86 ± 0.65) grupları arasında bir fark bulunamadı. İlk SZST sonrası gebelik oranları bakımından CIDR (%42,6; 20/47) ve Kontrol (%35,3; 18/51) grupları arasında bir fark belirlenemedi.
Özet (Çeviri)
It was aimed to investigate the effects of intravaginal progesterone (CIDR®, 1,38 gr) administered four days after the first postpartum fixed time artificial insemination (FTAI) for fourteen days on diameters of corpus luteum (CL) and pregnancies per AI (P/AI) following the first and second services. Lactating Holstein cows (primiparous [n=41] and multiparous [n=57]) were blocked by parity, and then randomly allocated to control (n=51) and CIDR (n=47) groups. In CIDR group, CIDR was inserted and removed four and eighteen days after from the first FTAI, respectively. No applications were performed to cows in Control group. In both groups, FTAI was done following Presynch-Ovsynch protocol, and diameters (mm) of CL were determined with transrectal ultrasonography (USG) eleven days after FTAI. Pregnancies were diagnosed with USG and palpation per rectum on days 32 and 80-100 after FTAI. Non-pregnant cows following the first FTAI were re-enrolled to Ovsynch protocol. Diameters of CL did not differ between Control (22.03 ± 0.58) and CIDR (22.86 ± 0.65) groups. The first service P/AI did not differ between CIDR (%42,6; 20/47) and Control (%35,3; 18/51) groups. The first service P/AI did not differ between multiparous (%38.5; 10/26) and primiparous (%47.6; 10/21) cows in CIDR group.