İş yeri emzirme desteği ölçeğinin geçerlilik güvenilirlik çalışmasının yapılması ve çalışan annelerde emzirmeyi etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Validity and reliability study of workplace breastfeeding support scale and determination of factors affecting breastfeeding in working mothers
  1. Tez No: 723975
  2. Yazar: NEŞE KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, ölçüm aracı olarak kullanılacak olan“İş Yeri Emzirme Desteği Ölçeği”nin geçerlilik güvenilirlik çalışmasını gerçekleştirmek ve çalışan annelerde emzirmeyi etkileyen faktörleri belirlemektir. Materyal ve Metot: Metodolojik, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan bu çalışma, Eylül 2019 – Mart 2020 tarihleri arasında, üç farklı kamu kurumunun tüm birimlerinde çalışan kadınlar ile yürütülmüştür. Araştırmanın metodolojik aşaması için 225, tanımlayıcı aşaması için 195 kadın çalışmaya alınmıştır. Verilerin toplanmasında, Anket Formu, İş Yeri Emzirme Desteği Ölçeği, Emzirme Motivasyonu Ölçeği, Minnesota İş Memnuniyeti Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to perform the validity and reliability study of the“Workplace Breastfeeding Support Scale”, which will be used as a measurement tool, and to determine the factors affecting breastfeeding in working mothers. Material and Method: This methodological, descriptive and relationship-seeking study was conducted with women working in all units of three different public institutions between September 2019 and March 2020. 225 women were recruited for the methodological phase and 195 women for the descriptive phase of the study. Questionnaire Form, Workplace Breastfeeding Support Scale, Breastfeeding Motivation Scale, Minnesota Job Satisfaction Scale Short Form were used to collect data.