Sağlıklı yenidoğanlarda ve annelerinde vitamin B12 vb folik asit eksikliği
Vitamin B12 and folic acid deficiency in healthy newborns and their mothers
  1. Tez No: 723976
  2. Yazar: SERDAR NEPESOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLEYHA AYSU SAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışma yenidoğan ve annelerindeki vitamin B 12 ve folik asit eksikliği insidansını belirlemek, bu eksikliği yol açabilecek sosyoekonomik faktörleri tespit etmek, anne ve bebek vitamin B 12 ve folik asit düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamak amaçlanınıştır. Yöntem: Zeynep Kamil Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitini ve Araştırına Hastanesi'nde doğum yapan 99 anneden hemogram, vitamin B12, folik asit ve yenidoğan bebeğinden vitamin B 12, folik asit düzeyi bakılıp SSPS 15.0 programı kullanılarak istatistiksel olarak incelenıniştir. Bulgular: Annelerin ortalama hemoglobin düzeyi 1 1,85+1 ,20 (8,80-14,50) gr/dl, hematokrit düzeyi %35,31+3,38 (28-44), vitamin B 1 2 düzeyi 180,84+58,81 (48-361) pg/dl, folik asit düzeyi 17,61+20,61 (3-194) nmol/L olarak ölçüldü. Çocukların ortalama vitamin B 12 düzeyi 320,43+187,48 (26-1085) pg/dl, folik asit düzeyi ise 26,05+34,45 (5-348) nmol/L olarak ölçüldü. Anne vitamin B] 2 düzeyleri ile çocuk vitamin B12 düzeyleri arasmda pozitif yönde zayıf derecede anlamlı korelasyon, anne folik asit düzeyleri ile çocuk folik asit düzeyleri arasında pozitif yönde kuvvetli derecede anlamlı korelasyon saptandı. Annelerde vitamin B12 için sınır değer 300 pg/dl, çocuklarda ise 200 pg/dl kabul edilerek analiz yapıldığında annelerin %97 'sinde (n—96) ve çocukların %25,3 'ünde (lF25) vitamin B 1 2 eksikliği saptandı. Sonuç: Annelerde vitamin B 12 eksikliği önemli boyutta yüksek saptanmıştır. Eğer tülTl hamile kadınlara taranıa yapılarak, B12 vitamini düşük olanlara vitamin desteği yapılırsa, anne karnındaki fetusun, bu eksikliğin yol açacağı problemleri yaşamadan doğması sağlanmış olacaktır. Anahtar kelime: Vitamin B12 eksikliği, anemi,
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine the incidence of vitamin B12 and folate deficiency in neonates and their mothers and find potential causes of this deficiency. We also aim to show the correlation between maternal and neonatal vitamin B12 and fölate levels. Design and methods: Blood was collected for complete blood count, folate and vitamin B12 level from ninety-nine pregnant women and from their newborn babies who born in Zeynep Kamil HospitaL The data were analysed with SSPS 15.0 programme. Results: In our study we Ineasured mother 's mean values of hemoglobin were gr/dl, hematocrit %35,31±3,38 (28-44), vitamin B 12 level (3-194) . Neonates mean values of (26-1085) and folate level were (5-348) There was a significant correlation between 'maternal and neonatal folate levels but a slight correlation between maternal and neonatal B12 levels. %97 of mothers and %25.3 of neonates have B 12 deficiency when we defined threshold 300 pg/dl for mothers and 200 pg/dl for neonates. Conclusion: The data demonstrate that the incidience of maternal vitamin B 12 deficiency seems to be significantly high. If a screening programme can be organized, with the detection of vitamin B 12 deficiency the pregnant wolnen can be protected by taking vitmnin B 12 and the potential complications of vitamin B12 deficiency can be prevented.