İleri derecede preterm yenidoğanlar ve annelerinde vitamin D eksikliği ve suplementasyonun etkileri
Vitamin D deficiency in very preterm infants and their mothers and the effects of supplementation
  1. Tez No: 483023
  2. Yazar: İLAY KÜBRA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. BETÜL AYŞE ACUNAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İleri derecede preterm yenidoğanlar gebelikte D vitamini eksikliğinin yüksek oranlarda görülmesi ve bebeğe yeterli miktarda enteral beslenme desteği sağlanamamasından dolayı D vitamini yetersizliği riski altındadırlar. Bununla birlikte ileri derecede preterm yenidoğanların ve annelerinin D vitamini durumu ve suplementasyona verdikleri yanıt ile ilgili çok az şey bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı, ileri derecede preterm yenidoğanların ve annelerinin doğumdaki D vitamini durumlarını değerlendirmek ve farklı dozlarda günlük D vitamini alımının biyokimyasal D vitamini yeterliliğine etkisini belirlemekti. Bu amaçla, Mayıs 2016- Haziran 2017 tarihleri arasında Yenidoğan Yoğun Bakım Ünite' mizde izlenen tüm ileri derecede preterm yenidoğanlar (< 32 hafta ve/veya doğum ağırlığı
Özet (Çeviri)
Very preterm infants are likely at risk of low vitamin D status because of high prevalence of vitamin D deficiency in pregnancy, and difficulty in ensuring adequate enteral supply to the baby. However, little is known about vitamin D status in very preterm infants as well as their mothers and their response to supplementation. The aim of this study was to assess vitamin D status of very preterm infants and their mothers at birth and effect of different doses of daily supplementation with vitamin D to achieve biochemical vitamin D sufficiency. A prospective single-blinded randomized controlled study including all very preterm infants (< 32 wks and/or < 1500 gr birth weight) admitted to our NICU from May 2016 to June 2017 was conducted to evaluate serum 25-hydroxyvitamin D (25OHD) levels as well as parathormon, calcium, phosphorus and alkalen phosphatase levels in cord blood samples of very preterm infants (n=50) and healthy term infants as the control group (n=25). Their mothers were assessed after birth in terms of serum 25-hydroxyvitamin D (25OHD) levels only. The perinatal factors affecting vitamin D levels of mothers and cord blood levels of their infants were determined. Once the infants were tolerating feeds, very preterm infants were randomized to receive oral vitamin D either as 800 IU (Group A), or 400 IU (Group B) and 1000 IU (Group C) . The primary outcome was serum 25 (OH) D concentrations and its biochemical sufficiency on postnatal week 4. Secondary outcome was the determination of associated factors in case of maternal and/or neonatal vitamin D deficiency. ANOVA test, T test, Mann Whithey U test, X2 test, Kruskal Wallis test, Wilcoxon test, Spearman correlation analysis and logistic regression analysis were used for statistical evaluation. Vitamin D insufficiency (< 30 ng/ml) rate was quite high both in mothers of very preterm and term infants, 90 % and 96 %, whereas deficiency (< 10 ng/ml) rate was found to be 16 % and 12 %, respectively. Major factors affecting maternal levels was sun-protective, covered-clothing of the mothers (p= 0,004) and insufficient vitamin D supplemention during their pregnancy. Vitamin D insufficieny (< 20 ng/ml) was observed in 80 % of very preterm infants and 84 % of term infants whereas deficiency state (< 12 ng/ml) was noted in 46 % and 60 % respectively. The most important factor affecting the cord blood levels of vitamin D was maternal vitamin D levels (p< 0,001). As the primary outcome, it was found that in very preterm infants, 800 IU vitamin D supplemention reduced, whereas 1000 IU supplementation eradicated biochemical vitamin D insufficiency and was more efficient in providing Vitamin D sufficiency compared to other doses (p< 0,001). Vitamin D insufficiency in cord blood samples was in association with low 1st and 5th minute Apgar scores (p= 0,02 and p= 0,01, respectively), and high rates of necrotizing enterocolitis (p= 0,027) and intraventricular haemorrhage (p= 0,034) as the secondary outcome. However, multiple regression analysis revealed no association. In conclusion, this study demonstrated that in order to optimise vitamin D status of very preterm infants, improving maternal vitamin D status during pregnancy and neonatal vitamin D supplementation dose is important and 800 IU and 1000 IU daily oral vitamin D supplementation for very preterm infants seem to be more sufficient to achieve target serum 25 (OH) D concentrations compared to 400 IU. These results and especially secondary outcomes should be evaluated further in larger studies.