Nitrojence zengin kovalent triazin kafes polimerlerinin hidrojen depolama kapasitelerinin incelenmesi
Investigation of hydrogen storage capacities of nitrogen-rich covalent triazine frameworks
  1. Tez No: 723984
  2. Yazar: BEYZA ARPA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL KASKUN ERGANİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Çevre Mühendisliği, Energy, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Kovalent triazin kafesler (KTK) yüksek nitrojen miktarları, termal kararlılıkları ve yüksek kimyasal stabilite özellikleri ile pratik uygulamalar için tercih edilen malzemelerdir. Böylelikle KTK'lar enerji depolama, hidrojen depolama, fotokatalitik sistemler ve pekçok uygulamada yüksek avantaj sağlar. Bu tezin amacı, sentezlenen yüzey alanı geniş nitrojence zengin KTK'ların hidrojen depolama seviyelerinin incelenmesidir. Sentezlenen KTK'ların yapısı BET (yüzey alanı ölçümü analizi), XRD (X ışını difraktometre) ve FT-IR (Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi) analizleriyle belirlenmiştir. Yapısı belirlenen KTK'ların yüzey alanları incelenmiş ve hangi koşullar altında (basınç, sıcaklık ve katalizör) hidrojen depolamanın maksimum seviyeye ulaştığı tespit edilmiştir. KTK'ların hidrojen depolama kapasitesinin en üst seviyeye çıktığı ortam koşulu 20 bar basınç altında DCP polimerinde gözlenmiştir. Sentezlenen numuneler arasında en düşük depolama miktarı DCBP polimerinde 1 bar basınç altında %1,27; en yüksek depolama miktarı ise DCP polimerinde 20 bar basınç altında %4,02 oranında ölçülmüştür. Bu deneysel çalışmalardan elde edilen veriler ışığında, sentezlenen kovalent triazin kafeslerin hidrojen depolama miktarları farklı basınçlar altında gösterilmiştir. Anahtar Sözcükler : Kovalent triazin kafes, Polimer, Hidrojen depolama, Fiziksel adsorpsiyon. Bilim Kodu : 90302
Özet (Çeviri)
Covalent triazine frameworks (CTFs) are preferred materials due to their high nitrogen content, chemical stability, porous structure resulting suitable for practical applications. Thus, CTFs provide high advantages in applications such as energy storage, hydrogen storage, photocatalysis and heterogeneous photocatalysis. The aim of this thesis is to investigate the hydrogen storage levels of the synthesized nitrogen-rich CTFs. The structure of synthesized CTFs was determined by BET (Bruner Emmet Teller), XRD (X-ray difraction) and FT-IR (Fourier transform infrared spectroscopy) analyses. The ambient condition in which the hydrogen storage capacity of the CTFs reached the highest level was observed in DCP polymer under 20 bar pressure. Among the synthesized samples, the lowest storage amount was 1.27% under 1 bar pressure in DCBP polymer; the highest storage amount was measured at the rate of 4.02% under 20 bar pressure in DCP polymer. In the light of the data obtained from these experimental studies, the hydrogen storage amounts of the synthesized covalent triazine frameworks were shown under different pressures. Key Word : Covalent triazine frameworks, Polymer, Hydrogen storage, Physical adsorption. Science Code : 90302