Aspergillus sp. izolat 1352'ye ait sekonder metabolitlerin izolasyonu ve yapı tayinlerinin gerçekleştirilmesi
Isolation and structure elucidation of secondary metabolites from aspergillus sp. isolate 1352
- Tez No: 723985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL HAKKI AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tezde katı kültür ortamında büyütülen Aspergillus sp. izolat 1352 tarafından üretilen bazı sekonder metabolitlerin izolasyonu ve yapı tayinleri gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında sekonder metabolitler izole edilirken silika jel normal faz kromatografisi, C-18 ters faz kromatografisi ve çöktürme yöntemlerinden yararlanılmıştır. İzole edilen sekonder metabolitlerin yapıları nükleer manyetik rezonans (NMR) ve likit kromatografi – kütle spektroskopisi (LC-MS) yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tez çalışması kapsamında toplam beş adet molekül (1352_M_1, 1352_M_2, 1352_M_3, 1352_M_4 ve 1352_M_5) izole edilmiştir. Yapılan yüksek performanslı sıvı kromatografisi (YPSK) ve LC-MS analizleri 1252_M_2 ve 1352_M_3 moleküllerinin aynı moleküller olduğunu göstermiştir. Gerçekleştirilen yapı tayini çalışmalası sonucunda 1352_M_1'in Aurosperone F, 1352_M_2'nin Rubrofusarin, 1352_M_4'ün Fonsecin, 1352_M_5'in ise Fonsecin B olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, isolation and structure determination of some secondary metabolites produced by Aspergillus sp. isolate 1352 grown in solid culture medium were performed. In the scope of the thesis study, while the secondary metabolites are isolated, silica gel normal phase chromatography, C-18 reversed phase chromatography and precipitation methods were used. The structures of the isolated secondary metabolites were determined using nuclear magnetic resonance (NMR) and liquid chromatography – mass spectroscopy (LC-MS) methods. Within the scope of the thesis study, a total of five molecules (1352_M_1, 1352_M_2, 1352_M_3, 1352_M_4 and 1352_M_5) were isolated. High performance liquid chromatography (HPLC) and LC-MS analyzes showed that 1252_M_2 and 1352_M_3 molecules are the same molecules. As a result of the structure determination study, it was determined that 1352_M_1 was Aurosperone F, 1352_M_2 was Rubrofusarin, 1352_M_4 was Fonsecin, and 1352_M_5 was Fonsecin B.