Kırım Savaşı sırasında Osmanlı diplomasisi (1853-1856)
Ottoman diplomacy during Crimean War (1853-1856)
- Tez No: 72400
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
215 ÖZET Kırım Savaşı nedenleri ve sonuçları itibariyle Osmanlı tarihinin en önemli savaşlarından birisidir. Bu savaşta Osmanlı Devleti tarihinde ilk defa olmak üzere bir ittifak savaşının tarafı olmuştur. Üstelik bu ittifak bir hıristiyan ülkeye karşı başka hıristiyan ülkelerle gerçekleştirilmiş olan bir ittifaktır. Müttefiklerinin hıristiyan ülkeler olması, savaşın gerekçesini oluşturan Kutsal Yerler Sorununun, hıristiyan cemaatler arasındaki bir çekişmenin ürünü olması nedeniyledir. Böyle bir gerekçe sonucu ortaya çıkan savaşta da kaçınılmaz bir 'biçimde Osmanlı Devleti içinde yaşayan gayrimüslim toplulukların dinsel statüleri yeniden gözden geçirilmesi gündeme gelmiştir. Nitekim gerek savaş içinde ve gerekse savaş sonunda yapılan barış anlaşmasında Osmanlı gayrimüslimleri tartışma konusu olmuştur. Osmanlı Devleti karşılaştığı bütün bu sorunları diplomasi ile halletmeye çaba harcamıştır. Denilebilir ki Osmanlı diplomasisi tarihinin en yoğun mesaisini Kırım Savaşı sırasında harcamıştır. Sözünü ettiğimiz önemine rağmen, henüz bu konudaki Osmanlı belgeleri bir bütün halinde bilim dünyasının dikkatine sunulabilmiş değildir. Bu çalışma tarih literatürüne bu yönde bir katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Çalışmamızda Osmanlı arşivlerinden en üst düzeyde yararlanılarak Kırım Savaşı sırasındaki Osmanlı diplomasisinin faaliyetleri ve yaklaşımları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
216 ABSTRACT AsTegards the reasons and results The Crimean War was one of most important wars in the Ottoman history. For the first time Ottoman Empire took part in an alliance. In addition this alliance has existenced against to an Christian country (Russia) with other Christian countries (England, France and Sardinia). The Question of Holy Places there has been pretext of the Crimean War in the reason of disputes between Orthodox and Catholic communities which in nationality of Ottoman Empire. In this connection the status of Ottoman non-muslims there has been subject of disputes either wartime diplomacy or Peace Conference of Paris. It is possible to say the Ottoman Diplomacy worked the hardest during the Crimean War. Although this war was very important event for Ottoman Empire, the Ottoman sources unknown by the historians. This work aimed to imagine these sources. Actually in this thesis was used all the Ottoman diplomacy sources on Crimean War.