Meşcere kuruluşları bazlı yaban hayatı habitat izlenmesi ve değerlendirilmesi (Ilgaz örneği)
Monitoring and evaluation of wildlife habitats based on stand structure (Ilgaz sample)
- Tez No: 724003
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER, DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Silvikültür Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ilgaz Dağları step vejetasyondan Karadeniz ormanlarına geçiş konumundadır. Bu alanlar topoğrafya ve iklimin etkisiyle birlikte hem çeşitli flora ve orman kuruluşlarını hem de faunayı içermektedir. Mevcut orman kuruluşlarının değişimine bağlı olarak yaban hayatı değişimlerinin ortaya konulması oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, ormanlardaki farklı meşçere yapılarının yaban hayvanları üzerindeki etkilerinin ortaya konulmasıdır. Bu amaç için 9 farklı örnek alanda fotokapanla 210 gün süreyle izleme yapılmıştır. Çalışma sonucunda 12 farklı tür orta ve büyük memeli tespit edilmiştir. Alanda en fazla görüntülenen türler yaban domuzu ve tavşan olmuştur. En az görüntülenen tür çakal, tilki, kirpi ve sansardır. Tavşan, ayı ve kurt türleri en fazla yerleşime en yakın ve en yüksek oranda tarım alanlarının bulunduğu meşçerelerde görüntülenmiştir. Geyik ve karaca ise yerleşime en uzak, kapalılığı yüksek Sarıçam-Göknar meşçerelerini tercih etmiştir. Çalışma sonuçları tür çeşitliliği ve populasyon yoğunlukları göz önünde bulundurulduğuna Ilgaz ormanlarının sağlıklı bir orman yapısına sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ilgaz Mountains are in the ecotone region from steppe to Black Sea forests. These areas contain both various flora and forest stands and fauna together with the effect of topography and climate. It is very important to reveal the wildlife changes depending on the changes in the existing forests (stand types). The aim of this study is to determine the effects of different stand structures on wildlife. For this purpose, monitoring was carried out with a camera traps for 210 days in 9 different sample areas. As a result of the study, 12 different species of medium and large mammals were identified. The most recorded species in the area were wild boar and hare. The least recorded species are coyote, fox, hedgehog and marten. Hares, bears and wolves were seen in the stand closest to the settlement and where the highest agricultural areas are located. On the other hand, deer and roe deer preferred the Scotch Pine and Fir stands, which are the farthest from the settlement and with high closure. The results of the study showed that Ilgaz forests have a healthy forest structure, considering the species diversity and population densities.