Bazı sarıçam (Pinus sylvestris L.) popülasyonlarında aralamaların ve iklim değişikliğinin meşcere gelişimi üzerine etkilerinin analizi
The analysis of thinning effects and climate change on stand development in certain scotch pine (Pinus sylvestris L.) populations
- Tez No: 935931
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER YÜCESAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Ülkemizin önemli asli orman ağacı türlerinden birisi olan sarıçam (Pinus sylvestris L.), geniş kullanım alanına sahip odunu ve yüksek dağ ormanlarında asli tür olmasıyla orman ürünleri endüstrisinde önemli bir değere sahiptir. Türün sürdürülebilirliği için yaş ve bonitet farklılıklarına göre bakım teknikleri uygulanarak dayanıklı ve sağlıklı ormanlar oluşturulmalıdır. Aralamaya konu sarıçam meşcerelerinde, normal (merkez) ve marjinal (kenar) popülasyonların iklim değişikliğine tepkisini belirlemek ve silvikültürel projeksiyonlar oluşturmak amacıyla yaş ve bonitet farklılıklarına göre örnek alanlar alınmıştır. Araştırma alanları, Sarıçamın yayılış gösterdiği ve farklı şiddette aralama müdahalelerine konu olmuş saf ve doğal meşcerelerden seçilmiş olup, Trabzon, Giresun, Amasya, Kayseri, Erzurum ve Artvin Orman Bölge Müdürlükleri sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu meşcerelerde gerekli kantitatif ölçümler ile meşcere kuruluşları belirlenmiş olup, gövde analizleri ile büyüme ve gelişim ilişkileri hem çapa bağlı hem de boya bağlı fonksiyonlar şeklinde grafik yöntemlerle tespit edilmiştir. Araştırmaya konu olan sarıçam meşcerelerinde iklim değişikliğinin etkisinin ortaya konulmasında sarıçam meşcerelerinin belirli dönem aralıklarındaki alansal durumu ilgili projeksiyonları iklim senaryoları modelleri kullanılarak tahmin edilmiştir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ve ileri düzey modelleme teknikleri kullanılarak, Sarıçamın ekolojik nişi ve habitat seçimi belirlenmiş, çevresel değişkenlerin türün yayılım alanları üzerindeki belirleyici etkileri analiz edilmiştir. Uygulanan modellerin yüksek tahmin gücü ile, 2020-2040, 2040-2060, 2060-2080 ve 2080-2100 dönemleri arasında olası alansal değişimler ortaya konulmuş, Sarıçam meşcerelerinin gelecekteki potansiyel yayılım alanları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scotch pine (Pinus sylvestris L.), one of the most important primary forest tree species in our country, is of great value in the forest products industry as its wood has a wide range of uses and it is the main species in high mountain forests. For the sustainability of the species, durable and healthy forests should be created by applying maintenance techniques according to age and bonitet differences. Plots were sampled according to age and bonitet differences to determine the response of normal (centre) and marginal (edge) populations to climate change and to make silvicultural projections. The study plots were selected from pure and natural stands where Scotch pine is distributed and subjected to different levels of thinning and are located within the boundaries of the Trabzon, Giresun, Amasya, Kayseri, Erzurum and Artvin Regional Forestry Directorates. In these stands, stand establishment was determined by quantitative measurements and growth and development relationships were determined by stem analysis and graphical methods as both diameter and height dependent functions. In order to reveal the effects of climate change on the studied Scotch pine stands, the areal status of the Scotch pine stands was estimated at certain time intervals using climate scenario models. Geographical Information Systems (GIS) and advanced modelling techniques were used to determine the ecological niche and habitat selection of Scots pine and to analyse the determining effects of environmental variables on the distribution of the species. The high predictive power of the applied models allowed to identify possible spatial changes between the periods 2020-2040, 2040-2060, 2060-2080 and 2080-2100 and to determine the future potential distribution areas of Scots pine stands.