Osmangölü (Ilgaz) Orman İşletme Şefliği'ndeki Meşcere Kuruluşları üzerine araştırmalar
Researches on stand structures in Forest Sub-District Directorate of (Ilgaz) Osmangölü
  1. Tez No: 830651
  2. Yazar: UTKU DANIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED NURİ ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ormanın kuruluşundan gençleştirilmesine kadar geçen sürede ormanda yapılacak müdahale ve işletmenin tümünde ekolojik koşullara uygun davranmak gerekmektedir. Ormanların yetiştirilmesinde ve işletilmesinde temel hedef, bu ekosistemin dengesini ve devamlılığını bozmadan, var olan yetişme ortamı koşullarının elverdiği ölçüde en yüksek miktarda, kalitede ve çok yönlü olarak orman ürünlerinden faydalanmaktır. Silvikültürel çalışmalar, meşcerelere göre değişiklik gösterir. Her meşcerenin belirli özelliklere sahip bir kuruluşu vardır ve bu kuruluş, kendi içinde tamamen homojen olmasa bile, yine de ana nitelikleriyle bir diğer meşcerenin kuruluşundan önemli farklılıklar gösterir. Bu nedenle, silvikültürde öncelikle meşcerenin kuruluşu ortaya konur ve daha sonra o meşcere için uygulanabilecek olan silvikültürel işlemler önerilir. Bu amaçla Ilgaz Orman İşletme Şefliği'ndeki meşcere kuruluşları ve bunların çeşitli silvikültürel özellikleri saptanmıştır. Alınan örnek alanlarda ağaçların yaş, çap, boy, dal miktarları, kapalılıkları ölçülmüştür. Araştırma alanında 7 adet örnek alanda çalışılmıştır ve 5 adet farklı meşcere kuruluşu tespit edilmiştir. Karışıma en çok katılan tür Göknar daha sonra Sarıçam ve Karaçam'dır. Hektarda en fazla ağaç türü Göknar meşcere kuruluşundadır. En kalın çaplar Karaçam meşcere kuruluşlarında tespit edilmiştir. Hacim bazında ise Karaçam meşcere kuruluşu en fazla hacme sahip olan alandır. Göknar meşcerelerindeki bireylerin gövdeleri düzgün ve dalsızdır. Karaçam meşcere kuruluşlarındaki ağaçlardaki bazı yaşlı bireylerin gövdelerinde bozukluklar mevcuttur. Elde edilen verilere göre yapılacak olan silvikültürel müdahalelerin her meşcere için ayrı ayrı ve doğaya uygun şekilde yapılması gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is necessary to act with the ecological conditions in all of the intervention and operation to be made in the forest during the period from the establishment of the forest to its regeneration. The main goal in the cultivation and manage of forests is to exploit the highest amount, quality and in a versatile from forest products, as long as the existing habitat conditions allow, without disturbing the balance and continuity of this ecosystem. Silvicultural studies differ from to stands. Each stand has an structure with certain characteristics, and even if this structure is not completely homogeneous in itself, it shows significant differences from the structure of another stand with its main characteristics. Therefore, silvicultural processes that can be applied for that stand are recommended after primarily the structure of the stand revealed in silviculture. For this purpose, stand structure in Ilgaz Forest Sub-district Directorate and their various silvicultural properties were determined. The age, diameter, height, amount of branches and cover percentages of the trees were measured in the determined sample areas. Within the scope of the study, 7 sample areas were studied and 5 different stand structures were determined. Abies is the most commonly found species to the mixed stands. Then Abies specie was followed by Scots pine, Fir, respectively. The highest number of tree species hectare is in the Fir stand structure. The thickest diameters were determined in Black pine stand structure. On the basis of volume, Black pine + Scots pine stand structure have the highest volume. The trunks of trees in fir stands are straight and unbranched. There exist defects on the trunks of some old trees in the Black pine stand structure. According to the data obtained, it has been understood that silvicultural interventions should be done separately for each stand and in suitable with nature.