Yazılım tanımlı radyo kullanarak faz uyumlu çoklu alıcı tasarımı
Phase matched multi receiver design using software defined radio
- Tez No: 724006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAN YARKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Faz kilitli döngü (PLL), iletişimde teknolojinin ilerlemesine önemli ölçüde katkıda bulunan bir tekniktir. İlk uyumlu modülasyon sistemleri geliştirildiğinden beri elektronik mühendisliğinde faz ve frekans senkronizasyon sorunları mevcuttur. Bu çalışma, PLL'nin temel ayrıntılarını vermektedir. Kontrol sistemleri ve dijital iletişim için geçerli olan temel PLL ilkesinin kısa bir özetini sağlamaktadır. Ayrıca PLL bileşenlerini ve bunlar arasındaki karşılaştırmayı da bildirir. PLL'ler, doğru zaman esasını kurtarmaktan ve süreçleri senkronize etmekten sorumludur. Uygulama ihtiyaçlarına göre, master-slave ve ortak kaynak en basit ve en çok kullanılan seçim olmak üzere farklı saat dağıtım stratejileri geliştirildi. Senkronizasyon için en aktif senkronizasyon tekniklerinden biri olduğu için PLL teknikleri seçilmiştir. Bu çalışmada, MATLAB'ın Simulink'i, simulasyon yöntemi ve devre tasarımı ve PLL'yi senkronize etmek için matematiksel çözümler içermektedir.
Özet (Çeviri)
Phase-locked loop (PLL) is a technique that has contributed significantly to the advancement of technology in communication. Phase and frequency synchronization problems have existed in electronics engineering since the first coherent modulation systems were developed. This study gives the basic details of PLL. It provides a brief summary of the basic PLL principle applicable to control systems and digital communications. It also reports the PLL components and the comparison between them. PLLs are responsible for saving accurate time basis and synchronizing processes. According to the application needs, different clock distribution strategies were developed, with master-slave and common source being the simplest and most used choices. PLL techniques were chosen for synchronization as it is one of the most active synchronization techniques. This study includes MATLAB's Simulink, simulation method and circuit design, and mathematical solutions for synchronizing PLL.