Transmit and recevie of quadrature phase-shift keying (QPSK) signals using softrock SDR and matlab
(SDR) ve matlab kullanarak dört faz kaymalı anahtarlama (QPSK) için uyumlu olan bir optik alıcı ve transmite
- Tez No: 459299
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGEHAN ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma yazılımdaki Dört Faz Kaymalı Anahtarlama (QPSK) için uyumlu olan bir optik alıcı ve transmiteri tanımlar. QPSK ilk olarak iki bitin modüle edildiği ve birini dört muhtemel taşıyıcı faz kaymalarından (0,9,180 ya da 270 derecelerde) birinden seçildiği bir faz kayma anahtarlamasıdır. QPSK aynı bant aralığını kullanan PSK'lardan muhtemelen iki misli sinyali taşımasına neden olur. Yazılım tanımlı Radyo (SDR) teknolojisi, dijital radyo iletişiminde esneklik, uygun maliyet ve iletişimi ileri götürebilecek gücü sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study describes a coherent optical receiver and transmitter for demodulating quadrature phase-shift keying (QPSK) signals in software. Quadrature Phase Shift Keying (QPSK) is a form of the Phase Shift Keying in which two bits are modulated at once, selecting one of four possible carrier phase shifts (0, 90, 180, or 270 degrees). QPSK allows the signal to carry twice as much information as ordinary PSK using the same bandwidth. Software defined radio (SDR) technology brings the flexibility, cost efficiency and power to drive communications forward and it is a key technology in digital radio communications.