Radyasyona maruz bırakılan gebe sıçanlarda melatonin'in fetüs kemik gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of melatonin on fetus bone development in pregnant rats exposed to radiation
  1. Tez No: 724029
  2. Yazar: ADEM TOKPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son yüzyılda radyasyon endüstriden tıpta teşhis ve tedaviye, tarımsal alanlardan askeri amaçlı kullanımlara, bilimsel çalışmalardan enerji üretimine geniş yelpazede kullanılmaktadır. Çalışmamızda radyasyonun sıçan fetüslerinin kemikleri üzerinde olası teratojenik etkilerini ve bu etkilere karşı melatonin'nin koruyucu etkisi olup-olmadığını ikili iskelet boyama, immünohistokimya (İHK) ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ile analizi değerlendirildi. Çalışmamızda 15 adet gebe rat rastgele kontrol, melatonin 10 mg/kg/gün, radyasyon 0.5 gray, radyasyon (0.5 gray)+melatonin 10 mg/kg/gün ve sham olmak üzere 5 gruba (n=3) ayrıldı. Deney süresince sham grubuna 0.1 ml hanks intraperiotenal (i.p.) olarak uygulandı. Gebeliklerinin 20. gününde sezaryen ile uterustan çıkarılan fetüsler ilk olarak morfometrik ölçümleri ve iskelet gelişimi için ön (humerus, radius ve ulna) ve arka ekstremitelerine (femur, tibia ve fibula) ikili iskelet boyama, İHK ve Scanning Electron Microscope (SEM) analizleri uygulandı.
Özet (Çeviri)
In the last century, radiation has been used in a wide range from industry to medical diagnosis and treatment, from agricultural fields to military uses, from scientific studies to energy production. In our study, the possible teratogenic effects of radiation on the bones of rat fetuses and the protective effect of melatonin against these effects were evaluated by double skeletal staining, immunohistochemistry (IHC) and Scanning Electron Microscopy (SEM) analysis. In our study, 15 pregnant rats were randomly divided into 5 groups (n=3) as control, melatonin 10 mg/kg/day, radiation 0.5 gray, radiation (0.5 gray)+melatonin 10 mg/kg/day and sham. During the experiment, 0.1 ml Hanks was administered intraperiotenally (i.p.) to the sham group. Fetuses removed from the uterus by cesarean section on the 20th day of their pregnancy were first applied for morphometric measurements and bilateral skeletal staining, IHC and Scanning Electron Microscope (SEM) analyzes to the anterior (humerus, radius and ulna) and posterior extremities (femur, tibia and fibula) for skeletal development.