Kur'an'da şeytan kavramı
The concept of satan in the holly Qur'an
- Tez No: 72407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
“Kur'an'da Şeytan Kavramı”adlı araştırma giriş bölümü ile birlikte iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, şeytanın kötülükle ilişkisi, kötülüğün izafi bir kavram olduğu vurgulanmıştır. Birinci bölümde cin ve İblis kavramları üzerinde durulurken, insanın yaratılışı, secde olayı, Iblis'in isyanı, ilk günah ve hubut olayları ele alınmıştır. Araştırmamız, ontolojik bir varlık olan şeytanın, ortaya çıkışını, özelliklerini, mahiyetini ve insana etkilerini içermektedir. Şeytanın özel ismi cinlerden olan İblistir. Cinler insanlardan önce yaratılmıştır. İblis, cinlere alternatif olarak yaratılan insanı kıskandığı için Adem'e secde etmeyi reddetmiştir. Iblis'in bu isyanı, cennetten kovulmasına neden olmuştur. Secde olayından sonra, insanları Allah'ın yolundan alıkoymak için tüm çabalarını ortaya koyacağını ilan eden İblis, bu nedenle, şeytan hüviyetine kavuştuğunu göstermiştir. Araştırmanın İkinci bölümünde, Şeytan kavramı ele alınmıştır. Şeytan' in mahiyeti, özellikleri ve insan üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sonuç bölümünde, araştırma sonucu ulaşılan kanaatlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis consist of two chapters excluding the introduction. In the introduction I dealth with the problem of Satan as a whole and its relation to badness on earth and subsequently emphasised that the badness occuhng in the world is not an absolute but relative concept. In chapter one, some notions about djin, İblis were tackled and man's creation and angels' prostration to him on the one hand, and rebellion of Satan against him on the other hand were analyzed. Our study implies the resurgence, characteristics and nature of the Satan, an ontological being. His special name is iblis which signifies thet he is from djins. Djins were created before human beings creation. Their jealosy against man had made them to be descended from paradise. And this is the way in which the Satan had begun to astray man from their true path. In the second chapter the concept of Satan was tackled. His nature, attributes and his impact over man was analyzed. In the conclusion, I summarised my feelings about Satan that I picked up throughout my study.