Doğrudan pazarlama kanalı ve kullanılması
Direct marketing channel and its application
- Tez No: 72406
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY DEVREZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
Özet“Doğrudan Pazarlama Kanalı ve Kullanılması”başlıklı çalışmanın ana konusu; doğrudan pazarlama faaliyetlerinin yapısı, özellikleri, kullandığı stratejiler ve araçlar ile Türkiye'de kullanım şeklidir. Güncel ve Türkiye için yeni bir konu olmasından dolayı seçilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; doğrudan pazarlama kanalının kapsamı, özellikleri ve farklılıkları ile tercih edilme sebepleri incelenmiştir. Teorik kısmın ikici bölümünü; doğrudan pazarlamada uygulanan stratejik pazarlama planlaması, planlama süreci ve kullanılması uygun olan yöntemler oluşturmaktadır. Bunu takip eden bölümde, doğrudan pazarlamada kullanılan telefon, yazılı basın, radyo ve televizyon, bilgisayarlar, doğrudan postalama, kataloglar ve Internet araçları incelenmiş, her bir aracın üstün tarafları, zayıf yönleri ve özellikleri saptanmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında araç seçiminde dikkat gösterilmesi gereken hususlar tesbit edilmiştir. Tezin son bölümünde; doğrudan pazarlamada uygulamaya ilişkin ilkeler belirlenmiş ve Türkiye'de doğrudan pazarlama uygulayan başlıca kuruluşlardan bazıları incelenmiştir. Bundan sonra, sadece doğrudan pazarlama kullanarak Türkiye'de ve uluslararası alanda amacına ulaşan firmalar arasında bulunan "Sports International Bilkenf'in kullandığı yöntemler ve genel özellikleri saptanmıştır. Tezin en son kısmında; doğrudan pazarlama hakkında örnek olabilecek bir potansiyel müşteri grubu seçilerek, grubun doğrudan pazarlama hakkındaki görüşlerini belirlemek amacı ile bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında veriler Windows / Excel 5.0'da toplanarak analiz edilmiş ve yüzdelere göre belirlenip yorumlanmıştır. 208
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ) DIRECT MARKETING' CHÂNM EL AND ITS*- APPLICATION TAVMERGEN (PIRNÂR), Ige Ph.D. Thesis, Department of Management Supervisor: Prof. Dr. Güney Devrez February 1998, 267 pages Within the study titled“Direct Marketing Channel and its' Applications”, the structure of direct marketing functions, its' characteristics, the applicable strategies and methods, the tools that are used and direct marketing's application in Turkey are covered. The subject is chosen for this Ph.D. study, because it is a new topic for Turkey. The study consists of four main parts. The first three parts include literature survey on direct marketing. Literature survey covers; the definition, planning, characteristics and applicable strategies of direct marketing. In addition, different types of media like telephone, newspapers and magazines, computers, radio and television, direct mall and internet usage in direct marketing, their characteristics, advantages and disadvantages of usage are discussed. The third part finishes with the selection criteria of the media. The last part of the study is about the application principles of direct marketing and the characteristics of the important firms and the organizations that use direct marketing in Turkey. The latter part of the study is about in detail study, of a multinational company named“Sports International Bilkent”which uses only direct marketing within its' marketing efforts. The last part of the thesis is about a questionnaire study on direct marketing, in which the data is analyzed by computer using Windows / Excel 5.0 soft ware programme. The results of the questionnaire, study are indicated by pie-charts where the results are shown in percentages.