Rising interest of foreign investors in Turkish real estate
Yabancı yatırımcıların Türk emlak sektörüne artan ilgisi
- Tez No: 724086
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGİNBAY UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı yatırımcıların Türk emlak sektörüne yatırım yapma isteklerini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Kavramsal çerçeve yabancı yatırımcıların Türkiye emlak alanine yatırım ilgilerine katkı sağlayan bir kaç faktörü tanımlayan alanyazında mevcut önceki çalışmalardan faydalanılarak tasarlanmıştır. Bahsi geçen faktörler detaylı listelenmiş ve izah edilmiştir. Aralarından bir kaç faktör çalışmanın yapılabilmesi için uygunluk ve zaman çerçevesi bakımlarından test edilmek için seçilmiştir. Seçilen faktörler hipotezlerin sınanması için SPSS 20 istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler bir anket yardımı ile toplanmıştır. Anketin pilot ölçekli geçerlik ve güvenirlik modelleri yapılmıştır. Katılımcılara gönderilmeden önce etik kurul izni alınmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak betimsel, regresyon ve çoklu regresyon modelleri ile sınanmıştır. Sonuçlar son bölümde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the factors impacting on foreign investors to invest in real estate investment in Turkey. The conceptual framework was designed in the study with the help of prior literatures identifying several factors contributing to the interest of foreign investors to invest in Turkish Real Estate. These factors were listed and explained in details. Few of the factors have been selected to be tested for the study considering the suitability and the time frame given for conducting the study. The factors were then tested with the help of SPSS Software, which either accepted or rejected the hypothesis. To collect the data questionnaire have been designed which was also tested for its reliability through Pilot testing. Prior to surveying from the respondents, ethical considerations were taken into account. The model that were applied to measure the collected data were descriptive statistics, log-log model of regression and multiple regression, they were then interpreted. The results were evaluated in the final chapter, and from the interpretation the conclusion was drawn to the study.