Filistin sorunun tarihi gelişimi ve Ürdün'deki Filistinli mülteciler
Historical development of the Palestinian question and Palestinian refugees in Jordan
  1. Tez No: 724087
  2. Yazar: HEBAH AHMAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada İsrail'in işgalinin başlangıcından diasporadaki Filistinli mülteciler sorununa kadar birçok konu yerli ve yabancı kaynaklardan yararlanarak incelenmiştir. Bu çalışmada diğer çalışmalardan farklı olarak Ürdün'ün bazı bölgelerinde vatanlarından ayrılmak zorunda bırakılmış Filistinlilerin yaşam koşullarına ve hayata tutunma çabaları aktarılmaya çalışılmıştır. Tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır: Birinci Bölümde, Genel olarak Filistin'in coğrafyası, resmi dili, nüfusu ve tarihi, Filistin'de yaşayan kavimler kronolojik olarak verilmiştir. Daha sonra Filistin sorunun tarihi gelişimi ve semavi dinler açısından öneminin incelenmiştir. Ayrıca bu bölümde Filistin'deki Yahudi varlığı, Siyonizm başlangıcına ve İngiliz Mandasına kadar olan dönemde yaşanan savaşlara da değinilmiştir. İngiliz Mandası ve Balfour Deklarasyonu'nun sonucunda İsrail işgalinin başlaması gibi konular hakkında bilgi verilmiştir. İkinci Bölümde, Filistin halkının direniş hareketleri ve direniş biçimleri incelenmiştir. Bu direniş biçimlerinden en önemli olanlar arasında yer alan ve birçok şehidin verildiği Filistin'in Büyük Devrimi, Birinci ve İkinci İntifada hakkında araştırma yapılmıştır. Bu bölümün sonunda ise Uluslararası kuruluşlar ve büyük devletlerin Filistin – İsrail çatışmasındaki tutumlarından bahsedilmiştir. Üçüncü Bölümde, İsrail'in işgali ilerleyişi, yaptığı katliamlar ve Filistinlilerin çoğunun vatanlarını terk etmek zorunda kalmalarının nedenleri hakkında bilgi verilmiştir. Bunların yanı sıra Ürdün'deki kamlarda yaşayan Filistinli mültecilerle yapılan ankette Filistinli mültecilerin yaşadıkları zorluklar ve çektikleri vatan hasreti yaşanmış hikâyeler ışığında anlatılmıştır. Çalışma sırasında elde edilen netice ve tespitlere sonuç kısmında yer verilmiştir. Kaynakçada ise tez çalışması sırasında kullanılan kitap, dergi, makale ve tez ve raporlar yer almıştır.
Özet (Çeviri)
In this study many subjects were examined from the beginning of the Israeli occupation to the problem of Palestinian refugees in the diaspora, by making use of domestic and foreign sources. Unlike other studies, this study reviews survey conducted on the living conditions of the Palestinians who were forced to leave their homeland in some parts of Jordan and their efforts to hold on to life were tried to be conveyed. The thesis work consists of three parts. In the First Chapter, the geography, official language, population and history of Palestine in general, and the tribes living in Palestine are given chronologically. Then, the historical development of the Palestinian problem and its importance in terms of monotheistic religions were examined. In addition, the Jewish presence in Palestine, the beginning of Zionism and the wars that took place in the period until the British Mandate were also mentioned. In the second chapter, the resistance movements of the Palestinian people and their forms of resistance are examined. Research has been done on Palestine's Great Revolution, First and Second Intifada, which are among the most important of these forms of resistance and where many martyrs were given. At the end of this section, the attitudes of international organizations and major states in the Palestine-Israel conflict are mentioned. In the third chapter, information is given about the progress of Israel's occupation, its massacres and the reasons why most Palestinians had to leave their homeland. In addition to these, in the survey conducted with Palestinian refugees living in camps in Jordan, the difficulties experienced by Palestinian refugees and their homesickness were explained in the light of the stories they experienced. The results and determinations obtained during the study are given in the conclusion part. In the bibliography, there are books, journals, articles, theses and reports used during the thesis work.