Mehdilik fikri ve Müslümanlar arasındaki ilk tezahürleri
The idea of mahdi and first manifestations among Muslims
- Tez No: 72409
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ONAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
84 ÖZET Yönem Ahmet, Mehdiük Fikri ve Müslümanlar Arasındaki ilk Tezahürieri,Yüksek Lisans Tea, Danışman: Prof. Dr. Hasan Onat,82s. Çalışmamız, giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmamızda kullanacağımız metot ve kaynaklar hakkında bilgi verdikten sonra mehdi kelimesini lügat ve ıstılahi olarak açıkladık. I. Bölümde dinlerde kurtarıcı fikri ve temelleri üzerinde durduk Bütün dinlerde farklı isimlendirmelerle de olsa bulunan kurtarıcı fikrini ayrı başlıklar alanda inceledik Klasik İslam Mezheple/indeki mehdi inananı açıkladık Bölüm sonunda kurtarıcı beklentisinin psiko-sosyal ve siyasi sebepleri üzerinde durduk II.Bölümde Müslümanlar arasındaki mehdilikle ilgili tezahürleri ortaya koymaya çalıştık Mehdi kelimesinin ilk defa kimler için kullanıldığım ve bunların kullanılma sebeplerini araştırdık Mehdi olarak nitelendirilen şahısların bu fikirlerle irtibatının olup olmadığını,mevcut kaynaklar ışığında tespit etmeye gayret gösterdik Müslümanlar arasında onları,içinde yaşadıkları dönemdeki sıkınalardan kurtaracak biri yada zamanla geleceği umulan kişi olarak değişik Mehdi anlayışları hakim olmuştur. Her gurup veya kişi tarafından bu kavrama farklı anlamlar yüklenmiştir. Bu durum her toplumun sosyolojik ve psikolojik yapısı ile bağlanan bir gelişme göstermiştir. Günümüzde de farklı coğrafyalarda Mehdi olduğunu iddia eden kişilere rastlamak mümkündür. Bu tür iddiaların dini yönden geçerli olup olmadığını ancak kaynakların incelenmesi sonucu tespit edebiliriz.
Özet (Çeviri)
85 SUMMARY Yönem Ahmet, The Idea of“Mahdi ”and Its Ftrst Manifestations Among Muslims, Master Thesis, Advisor: Projf. Hasan Onat, 82 p. Our study cone hides an introduction and two seperate chapters. We gave information concerning methods and bibliography to be used in our search, and explained the word“Mahdi”both lexically and terminologicaUy. In me first chapter, we emphasized on the idea of a rescuer in religions and its foundations. We examined the idea of rescuing, vhich axists in every religion though with a different name, under separated tides. We explained the Mahdi belief in the classical Muslim sects. We emphasized on psyco-social and political reasons for the expactation of rescuer. In the second chapter, we tried to state clearly the manifestations among Muslims comcerning the Mahdi belief. We searched for whom the word“Mahdi”was used for the first time, and the reasons of this. We also tried to determine whether there has been a relation between the persons who was given the name“Mahdi”with mis idea under the light of the existing bibliography. Among Muslims, some“Mahdi”related ideas have occured, which concorned a“coming man”to rescue Muslims from their existing problems, whether early or late. Each group or person have put a different development according to sociological and psychological settling of each society. Today it is still possible to see some some persons in different parts of the world claiming mat he is Mahdi. We may state whether or not this claims are true for religous concerns if only we examine the bibliography.