Hıristiyanlık'ta ve İslam'da kurtuluş
The Salvation in Chirstianity and Islam
  1. Tez No: 72410
  2. Yazar: KEMAL POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Polat, Kemal, Hristiyanlık'ta ve İslam'da Kurtuluş, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Doç. Dr. Mustafa Erdem: IV+172 s. Bu çalışma Hıristiyanlık'ta ve İslam'da kurtuluş anlayışını karşılaştırmalı olarak ele almaktadır. Giriş çeşitli dinlerdeki kurtuluş anlayışıma genel olarak temas etmektedir. Birinci bölümde Hıristiyan inancına göre“aslî günah”konusu ele alınmıştır. Hıristiyanlığa göre Hz.Adem'in işlediği“aslî günah ”veraset yoluyla bütün insanlığa geçmiştir. Bu yüzden bütün insanlar günahkardır. Dolayısıyla insanlık ilk önce“aslî günah”dan kurtulmalıdır. Kurtuluş Hıristiyan inancında ilahî inayete bağlıdır. Bundan dolayı Tanrı yeryüzüne İsa'yı göndermiş, o da bütün insanlığı kurtarmak için çarmıha gerilmiştir. Bir kişinin kiliseye üye olabilmesi için vaftiz olması gerekir. Çünkü kilise dışinda kurtuluş yoktur. İkinci bölümde İslam inancındaki kurtuluş ele alınmaktadır. İslam'a göre Hz.Adem günahları sebebiyle tövbe etmiş, Allah da onun tövbesini kabul etmiştir. İslama göre hiç kimse başkasının günahından sorumlu değildir. Herkes kendi günahının cezasını çeker. İslama göre kurtuluş,iki cihan saadeti anlamına gelmektedir. Allah kutsal kitapları ve peygamberleri insanlara kurtuluş yollarını göstermeleri için göndermiştir. İslam inancına göre kişinin kurtuluşu İslam inanç esaslarına inanmaya,salih amel işlemeye ve Allah'ın inayetine bağlıdır. Üçüncü bölümde her iki dinin kurtuluş anlayışı karşılaştırmalı olarak ortaya konmuştur. Sonuç olarak bütün dinlerde kurtuluş anlayışı bulunulduğu fakat bu dinlerin önerdiği kurtuluş yollarının farklı olduğu ortaya çıkmıştır. Kurtuluş konusunda dinler arasındaki temel farklılık,sundukları reçetelerin farklılığında ve onların muhtevalarındadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Polat, Kemal, The Solvation in Chirstianity and Islam, Master Degree, Supervisor: Doç. Dr. Mustafa Erdem: IV+172 p. This study investigated comperativaly the understandig of salvation in Chiristianity and Islam. The mdroduction deals with generally the concept of salvation in various religions. The concept of“original sin”according to Cchiristian faith has been studied in the first chapter. To Chinstian faith, the original sm that Adam carried out it had gone through inheritance to all humankind. Therefore all humankind are sinfull. So firstly humankind must be libareted from the“original sin”. The salvation is connected to divine grace in the Chiristian faith consequently God sended Jesus to the earth. He was crucifixed to redempt all humankind. To be a member of the Church one has to be baptized in Christian faith. Because there is no salvation outside the Church. The second chapter investigates the understanding of salvation in Islamic faith. According to Islam Adam had rependent because of errors and Allah had accepted his repentance. Nobody is respansible for ather's sin in Islam. Everybody suffer for his error. In Islam the salvation means happiness of earth and hereafter. Allah sended holy books and prophets to teach ways of salvation to humankind. In Islamic faith salvation of person is connected to faith Islamic creeds, to carry out true practies and to grace of Allah. In the third chapter,the understanding of salvation of the both has comparatively put forward. At the conclusion there is concept of salvation in all religions but the ways of salvation which is offered are different in them. The main distinction of religions in understanding of salvation is in variety of prescriptions and its contents.