Bosna halkının dark turizmi bağlamında Srebrenitsa'ya bakış açıları
Perspectives of the population of bosnia and herzegovina in the context of dark tourism on the example of Srebrenitsa
  1. Tez No: 724102
  2. Yazar: NANA KARAVELIC
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Son yirmi yıl içerisinde dark turizm kavramının hem akademik çevrelerde hem de toplumsal hayatta giderek daha fazla ilgi çektiği görülmektedir. Bu nedenle, akademik araştırmalar, dark turizm üzerine geniş ve çeşitli literatürde yansıtılan deneyimleri ele almaya devam etmektedir (Stone, 2008: 58). Bununla birlikte, dark turizm ile ilgili önemli konular hala çözülmemiş olup dark turizm kavramı da yeterince anlaşılamamaktadır. En büyük endişe, dark turizmin turistik destinasyonlarında yerel toplulukların rolüne gösterilen dikkat eksikliğidir. Başka bir deyişle, yerel toplulukların hüzünün bir turist görüşünün nesnesi haline gelmesine nasıl tepki verdiklerine ve bunun ardından dark turizm destinasyonlarında turizmin gelişmesi ve yönetimine etkileri hakkında sınırlı bir anlayış vardır. Turistlerin tatillerde giderek daha aktif hale gelmeleri ve genellikle tamamen yeni bir şeyler aramalarına neden olmaktadır. Dark turizm kesinlikle tipik destinasyondan ayrılmaktadır (Heather, 2017: 48). Bosna-Hersek'in bu turistik talebi geliştirmek için kaynaklara sahip olduğu söylenebilir. Bugün, tarihi içerik olarak savaşlar, soykırımlar, cinayetler ve ıstırap, bu tür özel turizm teklifinin geliştirilmesi için potansiyel sunmaktadır. Dark turizmin yerleri hatırlama, yas tutma, ders alma aynı zamanda geçmiş zamandan itibaren bir izlenim yaratma fırsatı sunduğu söylenebilir. Bu tür tesisler, Bosna-Hersek'te hüzün turizmin gelişmesi için yararlı kaynakları temsil etmektedir. Bu araştırma, yurt içi ve yurt dışında olan Bosna Hersek halkının dark turizm bağlamındaki görüşlerini Srebrenitsa şehri referans alınarak incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the last two decades, the concept of sadness tourism has been seen to have attracted more and more attention both in academic circles and in the media. At the same time, while sadness tourism is not only evident in the supply of tourist areas and attractions, the demand for tourist experiences is also increasing. Therefore, academic research continues to deal with experiences on sadness tourism reflected in a wide and varied literature (Stone, 2008: 58). However, important issues related to the tourism of sadness are still not resolved and the concept of sadness tourism is not well understood. The biggest concern is the lack of attention paid to the role of local communities in the tourist destinations of sadness tourism. In other words, there is a limited understanding of how local communities react to sadness becoming the object of a tourist view, and its subsequent effects on the development and management of tourism in sad destinations. It causes tourists to become more and more active during holidays and often to look for something completely new. Sorrow tourism definitely differs from the typical destination (Heather, 2017: 48). It can be said that Bosnia and Herzegovina has the resources to develop this tourist demand. Today, wars, genocides, murders and suffering in historical context offer the potential for the development of this type of special tourism offer. It can be said that sadness tourism offers the opportunity to remember places, mourn, take lessons, and also create an impression from the past. Such facilities represent useful resources for the development of sadness tourism in Bosnia and Herzegovina. In this study, it is aimed to examine the Bosnian people's perspectives in the context of sad tourism in Srebrenitsa.