Banka kredi kanalının finansal hızlandıran üzerinden asimetrik etkinliği: Yükselen piyasa ekonomileri için bir analiz
Asymmetric effectiveness of the bank lending channel over financial accelerator: An analysis for emerging market economies
  1. Tez No: 724101
  2. Yazar: TUĞBA KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÇAĞRI YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Parasal aktarım mekanizması, para politikası stratejisinin reel ekonomi ve enflasyon oranına aktarım sürecini ifade etmektedir. Para otoritelerinin uyguladıkları para politikası kararları, ekonomiyi çeşitli kanallar vasıtasıyla etkileyebilmektedir. Parasal aktarım mekanizması birçok kanal tarafından açıklanabilmektedir. Yükselen piyasa ekonomileri için banka kredi kanalı, ekonominin potansiyeline ulaşması ve kaynak tahsisinde etkinlik için öneme sahiptir. Bu çalışmanın amacı banka kredi kanalının finansal hızlandıran bağlamında etkinliğini yükselen piyasa ekonomileri özelinde araştırmaktır. Bu bağlamda banka kredi kanalının etkinliği, finansal hızlandıran değişkeni ile genişletilerek E-7 ülke grubu için (Brezilya, Endonezya, Hindistan, Meksika, Rusya ve Türkiye) Eşik-VAR analizi ile incelenmektedir. Analiz dönemi, Brezilya için 2007:3-2020:5, Endonezya için 2010:1-2020:2, Hindistan için 2011:11-2020:5, Meksika için 2004:1-2020:5, Rusya için 2007:12-2020:5 ve Türkiye için 2006:1-2020:5 yılları arasında aylık verilerden oluşmaktadır. Analiz sonuçlarına göre, Rusya için yüksek rejimde banka kredi kanalının etkin şekilde çalıştığı tespit edilmiştir. Meksika ve Brezilya için düşük rejimde, Türkiye için yüksek rejimde kısmen bir etkinin mevcut olduğu saptanmıştır. Öte yandan, Endonezya ve Hindistan için ise, banka kredi kanalının etkinliğini destekleyen kanıt elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The monetary transmission mechanism refers to the transmission process of the monetary policy strategy to the real economy and inflation rate. Monetary policy decisions applied by monetary authorities can affect the economy through various channels. The monetary transmission mechanism can be explained by various channels. The bank lending channel is critical for emerging market economies to reach their full potential and to allocate resources efficiently. The purpose of this study is to look into the efficiency of bank lending channel in the context of financial accelerator in emerging market economies. In this context, by expanding with the financial accelerator variable, the efficiency of the bank lending channel is examined with the Threshold-VAR analysis for the E-7 country group (Brazil, Indonesia, India, Mexico, Russia and Turkey). Analysis period consists of monthly data between the years 2007:3-2020:5 for Brazil, 2010:1-2020:2 for Indonesia, 2011:11-2020:5 for India, 2004:1-2020:5 for Mexico, 2007:12-2020 for Russia, and 2006:1-2020:5 for Turkey. According to the findings of the study, Russia's bank lending channel is efficient in the high regime. It has been determined that there is a partial effect in the low regime for Mexico and Brazil, and in the high regime for Turkey. However, there was no evidence to support the efficiency of the bank lending channel in Indonesia and India.