Effect of embodiment in human-agent negotiations
  1. Tez No: 724151
  2. Yazar: UMUT ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapay zekadaki mevcut ilerlemeyle birlikte, insanlarla etkileşime giren akıllı sistemler hayatımızda daha yaygın hale gelmektedir. Bu alandaki zorluklardan biri, insan rakipleriyle etkili bir şekilde müzakere edebilecek sosyal akıllı etmenler oluşturmaktır. Bu tür etmenleri tasarlarken, insanların sınırlı rasyonelliğini, duygularını, yüz ifadelerini, argümanlarını ve vücut hareketlerini dikkate almak önemlidir. Bunun dışında, fiziksel olarak cisimleştirilmiş bir etmenin algılanması, sanal olarak cisimleştirilmiş olandan farklı olabilir. Bu farklılık, insan müzakereci- lerin kararlarını ve etkileşimlerini etkileyebilir. Bu doğrultuda, bu tez, insanlar ile insansı robotların müzakere ettiği insan-etmen müzakerelerinde, akıllı etmenin teklif stratejisinin, beden hareketlerinin ve fiziksel cisimleştirmenin müzakere üzerindeki etkisine odaklanmaktadır. Deneysel sonuçlarımız, robotun teklif oluştururken insan rakibinin teklif verme davranışını dikkate almasının, robot için pazarlık sonucunu iyileştirdiğini göstermektedir. Bir diğer önemli gözlemimiz ise, beden hareketleri müzakere sonucunu olumlu etkileyebileceği gibi olumsuz da etkileyebilir. Dolayısıyla, etmen tasarımcılarının etmenin davranışına uygun beden hareketlerini tasarlarken dikkatli olması gerekmektedir. Ayrıca, müzakerenin fiziksel bir robot yerine sanal bir robotla gerçekleştirilmesi durumunda sosyal refahın daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Sanal ortamda katılımcıların müzakere sırasında fiziksel ortama göre daha işbirlikçi yaklaşım benimsediği dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra, katılımcılar fiziksel olan robotla beden dilini daha uygun bulmuşlardır ve robot etmenin daha insansı bir algı oluşturduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the current advancement in artificial intelligence, intelligent systems interacting with humans are becoming more prevalent in our lives. One of the challenges is building socially intelligent agents who can effectively negotiate with their human counterparts. While designing such agents, it is essential to consider humans' bounded-rationality, emotions, facial expressions, arguments, and gestures. Apart from this, the perception of a physically embodied agent might be different from the virtually embodied one. It might influence human negotiators' decisions and responses. Accordingly, this thesis focuses on the effect of bidding strategy, gestures, and embodiment in human-agent negotiations where the human participants negotiate with a humanoid robot. Our experimental results show that taking the human opponent's bidding behavior into account while generating an offer improves the robot's negotiation outcome. Another important observation is that an agent designer should be careful while designing gestures compatible with the agent's behavior since the gestures may also negatively affect the negotiation result. Furthermore, the experimental results showed that the social welfare was higher when the negotiation was held with a virtual robot rather than a physical robot. We observed that human participants made more collaborative moves during the negotiation in the virtual setting compared to the physical environment.