تعليم مهارة التحدث واستراتيجيات تنميتها للناطقين بغير العربية
Yabancılara arapça konuşma becerisinin öğretimi ve geliştirilmesi stratejileri
- Tez No: 724150
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Tez; teorik ve pratik olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Teorik bölüm iki kısım olarak ele alınmıştır: Birincisi: tezin ve önceki araştırmaların metodoloji çerçevesinin ele alınıp bu konu ile alakalı yorumun kaydedildiği ve tezde geçen terimlerin yer aldığı giriş kısmı. İkincisi: tezin teorik çerçevesinin ele alındığı kısımdır. Tez üç alt başlık içerir: Birinci alt başlık: Dil iletişimi ve konuşma becerisi. İkinci alt başlık: Konuşma becerisi kazandırmanın yolları. Üçüncü alt başlık: Diller için Avrupa Ortak Başvuru metni Çerçevesine (CEFR) 'e göre A1/A2 seviyesindeki öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirme stratejileri. Tezin ikinci bölümü ise pratik bölümüdür. Bu bölümde, anadili Arapça olmayan A1/A2 seviyedeki öğrencilerin konuşma becerisi kriterlerini belirlemeyi hedef alan bir anket yapılması tercih edildi. Aynı şekilde bu anket; stratejilerin önemi ve öğrencilerin konuşma becerilerini geliştirmedeki rolü ile ilgili bilgi edinmeyi amaçlamaktadır. Bunu yaparken, likert pentatonik ölçeği ve SPSS programının sonuçlarının analiz çıktısı kullanılarak dijital verileri ele almak için gerekli olan istatistiksel adımlar takip edilmiştir. Bu bölüm, araştırmanın sonuçlarını ve sunduğu önerileri içermektedir. Tezin sonunda ise başvurulan kaynakçalar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the importance of speaking skill and its place in foreign language education programs, where it comes on top of the objectives of language teaching. The research dealt with linguistic communication, its concept and components, the conditions for the success of the communication process and its obstacles, and the fields of linguistic communication. Non-native speakers of Arabic according to the Common European Framework of Reference for Languages, and speaking standards according to the researcher's vision. The research also dealt with the audio-verbal approach, and the communicative approach, then it dealt with strategies for developing speaking skill for students of the beginner level A1 / A2 and showing their importance and how to use them in the classroom. The research included two main parts: the theoretical part and the practical part.As for the theoretical part, it includes two parts: First: Introduction to the research, where we dealt with the methodological framework of the research and previous studies and comment on them. and search terms. Second: The theoretical framework of the research, and it consists of three chapters: Chapter One: Linguistic communication and speaking skill. Chapter Two: Methods of Teaching Speaking Skill. Chapter 3: Strategies for developing speaking skills for beginner level A1 / A2 students according to the Common European Framework of Reference for Languages. As for the second part of the research, which is the practical aspect, the researcher chose the research tool, which is a questionnaire that aims to determine the criteria for speaking skill among non- Arabic speaking students at the beginner level. Level A1 / A2. It also aims to know the importance of strategies and their role in developing their speaking skill. Follow the necessary statistical steps in the processing of digital data using the five-point Likert scale and analyze the results using the SPSS program. This section included the results and recommendations of the research and at the end of the research we wrote the references we used. Keyword: Skills - speaking - language communication - goals – strategies